KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Tudtad, hogy hiúzok Magyarországon is élnek?

Igaz, a túlvadászat miatt már csak pár egyed található, de ismerd meg őket és megmutatjuk, hogy akár te is segíthetsz rajtuk!

Link másolása

Az Északi-középhegység erdeiben egy különleges, vizsla-nagyságú nagyragadozó él. Igazi erdőlakó, szinte láthatatlan! Csak keveseknek adatik meg, hogy személyesen is találkozzanak vele, de bojtos füléről, szakálláról, és foltos bundájáról könnyen felismerhető.

Az eurázsiai hiúz egykor egész Európa területén elterjedt volt, azonban a XX. század közepére Magyarországon a túlvadászat következményeként kipusztult. Mára a legtöbb országban fokozottan védett fajként tartják számon, részben ennek is köszönhető, hogy néhány erdős tájon újra megjelent.

VIDEO: Mentsd meg a Magyarországon élő hiúzokat!

Captive female and kitten Eurasian Lynx, Norway

Hazánkban az Északi-középhegységben, főleg a Zemplénben és az Aggteleki karszton élnek hiúzok, de állandó, jelentős létszámú populációról sajnos még nem beszélhetünk. Létszámukat jelenleg 10-15 egyedre becsüljük.

A hiúzok folyamatosan helyet változtatnak, nagy élettérre van szükségük: egy-egy példány vadászterülete 60 négyzetkilométer is lehet. A hiúz felbukkanása a Kárpátok magyarországi területein annak köszönhető, hogy a vadászat korlátozása miatt megnőtt a szlovákiai állomány, és néhány példány hazánkba is eljutott. Sajnos azonban hazánkban nem áll rendelkezésre számukra olyan nagy kiterjedésű, erdőgazdálkodástól mentes erdőterület, ahol nyugodtan nevelheti utódait.

A WWF Magyarország Hiúzvédelmi Programja

2003 óta foglalkozik a WWF intenzíven a hazánkból korábban kipusztult, mára lassan visszatérő nagyragadozókkal, a farkassal és a hiúzzal. Kezdetben elsősorban a lakossági tájékoztatást és a tudományos kutatások támogatását vállalták fel. 2009 óta Hiúzvédelmi Programjunk célja az ismeretterjesztés mellett továbbra is a kutatások támogatása, valamint a hiúzok élőhelyeinek védelme.

A 2012-ben partnerségi megállapodást kötöttek az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósággal, amelynek munkatársai évek óta figyelemmel kísérik a hiúz hazai jelenlétét. Elsődleges céljuk olyan, a jelenleginél hatékonyabb nyomkövető rendszer kialakítása, amely lehetővé teszi, hogy egész évben megfigyeljék az állományt, ezáltal pontosabb képet kapjanak arról, hol és mikor tűnnek fel hazánk erdeiben az eurázsiai hiúzok. Rádiótelemetriás műholdas nyakörv beszerzésével előkészítették egy egyed nyomon követését. Az így szerezhető információk – milyen útvonalakon közlekednek az egyedek, hol pihennek napközben, stb. – elengedhetetlenek a faj védelmét segítő kezelési tervek kidolgozásához.

VIDEO: Harcsa Veronika a hiúzokért

Hisznek ugyanis abban, hogy ha ők is tesznek annak érdekében, hogy a fajra több figyelem irányuljon, valamint részt vesznek a hiúzokhoz kapcsolódó kutatásokban, azzal hozzájárulnak hazai fennmaradásukhoz!

Mit tehetsz Te a hiúzokért?

wwf_hiuz_banner_insta_1

Támogasd adód 1%-ával ezt a különleges macskafélét! Neked egy forintodba sem kerül, ezeknek a csodálatos állatoknak viszont a jövőt jelentheti!

"Hazánkban a WWF 1991-ben kezdte meg tevékenységét. Alapítványunk bejegyzése 1995-ben történt meg, azóta önálló civil szervezetként működünk.

Küldetésünk egy olyan jövő megteremtése, amelyben az emberiség és a természet harmóniában él egymással. Célunk a biológiai sokféleség megőrzése, a környezeti szennyeződések csökkentése és a megújuló energiaforrások használatának elősegítése.

Captive Eurasian Lynx mother and kitten, Norway

Természetvédelmi munkánk kiterjed a vizes élőhelyek, és természetes erdeink védelmére, nagy figyelmet fordítunk az éghajlatváltozás hatásainak csökkentésére, és a környezettudatosság eszméjének minél szélesebb körű elterjesztésére. Számos programot folytatunk az élőhelyek és az egyes fajok védelméért, nemzetközi szinten több mint 1300 természetvédelmi programunk fut párhuzamosan.

Ezek egyike a WWF Magyarország Hiúzvédelmi Programja is. Szeretnék elérni, ha ez a bámulatos macskaféle újra otthon érezze magát Magyarországon!" - mondta el nekünk Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője.

Ha Te is segítenél a hiúzokon, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk