Több mint 14 millió tonna műanyag lehet az óceánok mélyén
Végül a saját mintáik eredményeit összevetették hasonló kutatásokkal, és ebből jutottak arra a következtetésre, hogy nagyjából 14,4 millió tonna műanyag boríthatja az óceánok fenekét világszerte.
Amennyiben az ausztrál tudósok becslése helytálló, úgy az óceánok fenekét 34-57-szer több műanyag szennyezi, mint a víztömeg felszínét.
Ugyan ez óriási mennyiségnek tűnhet, Hardesty szerint mégis elenyésző ahhoz képest, amennyi műanyag valószínűsíthetően egy év alatt az óceánokba ömlik.
Egy szeptemberben megjelent tanulmány szerint csak 2016-ban 19-23 millió tonna műanyag kerülhetett a folyókba és az óceánokba.
A Science korábbi becslése ennél valamivel kedvezőbb: a magazin kutatása alapján 8,5 tonna műanyag kerülhet a vizekbe évente. De létezik olyan felmérés is, miszerint 250 ezer tonna műanyag lebeg csak az óceánok felszínén.
A tudós ugyanakkor kiemelte, hogy az óceáni műanyag túlnyomó része a partoknál összpontosul.
A világ 70 országának vezetője szeptemberben egy olyan nyilatkozatot írt alá, melyben vállalták, hogy 2050-re visszaszorítják az óceánba jutó műanyag-hulladék mennyiségét. A dokumentumot többek között az Egyesült Államok, Brazília, Kína, Oroszország, India és Ausztrália sem írta alá.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!