Segítsd a fázó gólyákat!
, Forrás: mme.hu
Vannak gólyák, melyek a vándorlás helyett itt maradnak. Ennek oka lehet a nem megfelelő kondíciójuk, vagy gyenge röpképességük. Ilyenkor igyekeznek alkalmazkodni a körülményekhez, és ha ez sikerül, akkor az is előfordul, hogy következő évben már el sem indulnak ősszel, hiszen tudják, hogyan vészeljék át a telet. Nekik a zord tavasz talán kevesebb gondot okoz.
A telelő gólyákról itt láthattok egy kisfilmet:
Mivel a naptárban és más területeken már tavasz van, a vándorló gólyák egy része megindult nyári lakhelye felé, így hazánkba is érkeztek már vissza madarak. A hetek óta tartó rendkívüli hideg és hó miatt azonban komoly bajba kerülhetnek. Túlélésükhöz emberi segítség és némi szerencse is kell.
Mivel etethető a gólya?
Tudni kell, hogy a csőre nem alkalmas tépésre, és torka nem nagyon tágulékony.
Amit szívesen fogyasztanak:
10 cm-nél nem szélesebb keszegek. Magas hátú vagy ennél nagyobb halak kisebb darabokban. 10-15 cm hosszú, kétujjnyi vastag nyers marhahús darabok, kacsa-, liba-, pulyka-, tyúkszív és zúza, apró, hosszúkás darabokra vágott csirke farhát, tenyészetből származó egér, süldő patkány, naposcsibe és naposkacsa tetemek mind energiát adó táplálék lehet. Fontos, hogy nyers disznóhúst a féregfertőzés veszélye miatt nem szabad adni.
Az eleség mennyisége függ a gólya kondíciójától. A legyengült madárnak több táplálékra van szüksége. Az időjárás is befolyásolja, hogy mennyit esznek. Tartós hóban és kemény hidegben jobban rászorulnak az emberi segítségre. Enyhébb időben maguk is találnak természetes eleséget.
Az etetés módját nektek is meg kell tanulni, és hagyni kell a gólyát is, hogy elfogadja a segítséget. Lassan közelítsetek a madár felé, amíg fel nem rebbenne. Alulról felfelé lendítve dobjátok felé az ételt. Várjátok meg, hogy megtalálja és rájöjjön, hogy ennivalót kap. Pár alkalom után megtanulják és várni is fogják. Érdemes a nap azonos időszakában etetni. Ha már közeledtek, egy azonos füttyhanggal tudassátok.
Hogyan ellenőrizhető a fizikai állapota?
Ha háztetőn, kéményen, magasban láttok gólyát, vélhetőleg jól van. Ha a talajszinten sétál, akkor kicsit közelebb menve hozzá megriad és próbál felröppenni. Ha azonnal szárnyra kap, akkor nincs gond, de ha csak arrébb ugrál, vagy furcsán mozog, esetleg nem mozdul, biztos, hogy beteg, legyengült, vagy sérült és segítségre szorul.
Ha mentésre szorul a gólya, akkor szólhattok menhelyeknek, állatkerteknek, de speciális mentést a nemzeti parkok tudnak végezni.
Mi lesz a mentett gólyákkal?
Az állatokat orvosi felügyelet alatt tartják, gyógyítják, kezelik. Gondoskodnak megfelelő táplálásukról. Amint bejön a jó idő, a már röpképes gólyákat szabadon engedik.
Ukrajnában is bajba kerültek a visszaérkező gólyák. A hóvihar és a fagyos idő váratlanul érte őket, sokuk élete veszélybe került. Így a hatóságok siettek mintegy 40 gólya segítségére: a madarakat a katasztrófavédelem munkatársai etetik, a fagy miatt sérült állatokat pedig menhelyekre, állatkórházakba szállították. Az állatvédők Kijev környékén is arra kérték az embereket, hogy a zord időnek kiszolgáltatott gólyákat fogadják be - különben elpusztulhatnak.
Ha segítenél a gólyáknak, nyomj egy lájkot!