HÍREK

Lázár János: „Fideszes politikusok is elhitték, hogy a párt átvételére készülök”

Bár saját állítása szerint visszaszorult a Fidesz negyedvonalába, még nem vonult vissza teljesen.

Link másolása

Két év viszonylagos hallgatás után az elmúlt hetekben-hónapokban egyre többször tűnik fel a sajtóban Lázár János neve: először a teniszszövetség elnökeként, majd a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztosaként. Bár saját bevallása szerint is „negyedvonalbeli” munkák ezek a Fideszen belül, Lázár azonban nem olyannak tűnik, aki feladta volna az országos politikát - ez derül ki legújabb, a Válaszonline-nak adott interjújából is.

A monstre beszélgetés eredeti apropója az exminiszter magánkiadásában kiadott Churchill-életrajzkönyve volt, de nem mozgott ki a kényesebb kérdések elől sem, így egy független, autonóm, de a Fidesz mellett teljesen elkötelezett, kissé takaréklángon égő politikus képét adja.

Mint elmondja, 2017 nyarán ő maga vetette fel Orbán Viktornak, hogy visszavonulna Hódmezővásárhelyre politizálni. Ott egyéniben nyert is mandátumot, ám a miniszterelnök mégis őt vette elő, amikor az ellenzék jelöltje, Márki Zay Péter nyerte a polgármesterválasztást. Lázár szerint ez azért történt, mert

„[Orbánnak] akikhez van valamiféle kötődése – mint tudja, engem például a barátjának nevezett –, azokat nehezebb pályára teszi. [...] Csak nekem van ilyen jó dolgom, hogy miközben megnyertem minden választást, amelyen elindultam, miniszterelnök úr számon kéri rajtam mások vereségét is.”

A lap felvetette azokat a makacs pletykákat is, miszerint a volt kancelláriaminiszter személyesen Simicska Lajostól és Spéder Zoltántól kapott pénzt, hogy "építse fel magát", ám ő ezt most is határozottan tagadja. Mint mondja, „meghatározó fideszes politikusok is elhitték, hogy én Simicskával és Spéderrel szövetkezve a párt átvételére készülök.

Reggeltől estig ezt duruzsolták Orbán Viktor fülébe.” De hozzáteszi, hogy húszas évei elején ő választott magának pártot, és nem pedig a Fidesz jelölte ki. A magasabb szintű politizálásba is kvázi "véletlenül", az akkori hódmezővásárhelyi első ember, Rapcsák András halála után került be. Éppen ezért rosszul esik neki, hogy a városban most sokan őt tartják minden rossz forrásának, sőt olykor családját is támadják. Ehhez persze szerinte a helyi ellenzéki vezetés is sokat hozzátesz.

„Húsz éven át dolgoztam, lobbiztam a szülővárosomért, és ma gyűlöletkampány folyik ellenem, sőt részben a családom ellen, ami még abban a tantestületben is tetten érhető, ahol a feleségem dolgozik. Nagyon sok embernek igyekszem segíteni, akiket a demokrácia és a szeretet nevében utcára tettek, csak mert az én időmben pozícióban voltak. Ezt nem tartom méltányosnak.

Villamost építünk Szegedig, közben a városháza azzal van elfoglalva, hogy ellenem meg a velem rokonszenvezők ellen uszít. Persze tudom: ha az ember azt akarja, hogy szeressék – vegyen kutyát” - mondja erről Lázár.

Az interjúban beszél több fideszes nagy névről is: Szijjártó Pétert Európa egyik legjobb külügyminiszterének tartja, aki minden bizonnyal még egyszer nem menne el az ominózus adriai hajóútjára. Míg egykori nagy riválisáról, Rogán Antalról is úgy nyilatkozik, hogy nélküle nem lett volna meg a 2018-as győzelem - bár a kommunikációt nem a siker egyetlen forrásának tartja. Szerinte emberi hibák előfordulnak minden jobb helyen. Úgy véli, Magyarország politikai és vezetői kultúrában most körülbelül ott tart, mint Ausztria a hatvanas-hetvenes években - a fejlődési irány pedig jó.

A volt főpolgármesterről, Tarlós Istvánról szólva (akivel nagyon komoly, nyilvánosság előtt zajló vitái voltak) azt mondta, jobb városvezetőnek tartja, mint Karácsony Gergelyt, de a politikában el kell fogadni az olyan törvényszerűségeket, mint hogy például egy európai főváros szinte törvényszerűen baloldali vagy liberális beállítottságú.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Szinte a tavasz érkezik meg karácsonyra
Azt már korábban is tudtuk, hogy buktuk a fehér karácsonyt, hétvégén tíz fok feletti maximumok várhatók.

Link másolása

Pénteken este egy csapadékzóna érkezik, de szombaton felszakadozik a felhőzet, és vasárnap többfelé előfordulhatnak napos körzetek is. Megszűnnek a hajnali fagyok, és a karácsonyi hétvégén tíz fok feletti maximumok várhatók – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat országos, középtávú előrejelzéséből.

Pénteken az ország északkeleti felén erősen felhős vagy borult, párás idő várható, míg dél, délnyugat felé haladva szakadozottabb lesz a felhőzet és néhány órára kisüt a nap. Este északnyugat felől megnövekszik a felhőzet. Az északi megyékben napközben helyenként fordulhat elő eső, zápor, majd este, késő este északnyugat felől csapadékzóna érkezik esővel. A déli, délnyugati szelet élénk lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken az északkeleti részeken 2 és 5, míg az ország délnyugati felén 6 és 11 fok között alakul.

Szombaton, szenteste napján reggelig jobbára borult lesz az ég és többfelé várható eső, zápor. Napközben a frontfelhőzet vékonyodik, szakadozik, dél felé húzódik, északkeleten is zsugorodik a köd, illetve a rétegfelhőzet és csak helyenként hullhat csapadék, nagyobb eséllyel a délnyugati megyékben. A délnyugati, majd északnyugati szél megélénkül, helyenként megerősödik.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 1 és 7, a legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között alakul.

Karácsony első napján, vasárnap az éjszakai ködfoltok nagy része feloszlik. A változó vastagságú felhőzet – főleg réteg és fátyol – mellett előfordulnak napos körzetek, illetve időszakok. Legfeljebb szitálás fordulhat elő, éjjel esetleg ónos szitálás. A déli szél többnyire mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet mínusz 3 és plusz 4 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 12 fok között várható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
„A szocializmusba nem érdemes visszamenni” – itt a videó Matolcsy éles kormányritikájáról
A jegybankelnök szerint a magyar gazdaság nem omlott össze, de bajban vagyunk, ezért változtatni kell a kormány elhibázott válságkezelésén.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, élesen kritizálta a Magyar Nemzeti Bank elnöke a kormány gazdaságpolitikáját. Matolcsy György szerint "szembe kell néznünk azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van". Azt is mondta, hogy „megbomlott a kormány és a jegybank gazdaságpolitikai összhangja – ez sokba kerül”. A jegybankelnök úgy látja, „helytelen a kormány válságkezelési stratégiája”.

Matolcsy az Országgyűlés Gazdasági bizottságának hétfői ülésén mondta el a véleményét a gazdaságpolitikáról. Az RTL nyilvánosságra hozta a felvételt, amelyből kiderül, miket mondott még a jegybankelnök.

„Szembe kell nézni azzal, hogy a pénzügyi, makrogazdasági mutatóink az Európai Unióban az első-második legrosszabb helyen vannak. Jövőre már a legrosszabb lesz, mert a 15–18 százalék között várható infláció a legmagasabb lesz az Európai Unióban. Szembe kell nézni azzal, hogy ha Magyarország nem változtat a gazdaságpolitikáján, ha nem hajt végre kétharmados gazdaságpolitikai fordulatot, akkor elveszíti az évtizedet, stagnálás, stagfláció következik. Ez most még visszafordítható, jövőre már nem”

- jelentette ki.

Arról is beszélt, hogy a kormány jövőre igen jelentős hitelfelvételre készül, szerinte ezt energiahatékonysági programokra kell költeni, mert azok megtérülnek a folyó fizetési mérlegben és a költségvetésben is. Úgy véli, több ezer milliárd forintra lenne szükség ehhez, mivel „a 25 vagy 50 milliárd forintos energiahatékonysági programok olyanok, mintha nem lennének”.

„Ahogy a hibákat belül követtük el, úgy a megoldás is belül van”

- mondta.

Beszélt arról is, hogy 20 ezer milliárd forintban mérhető a családok pénzügyi megtakarítása, ezt az összeget most eszi az infláció. Nagyjából ugyanennyi likviditási tartalék van az üzleti szektorban, ezt is meg lehetne mozdítani kormányzati programokkal, amelyek energiahatékonysági, vagy élelmiszeripari termelékenységet növelő beruházásokba csatornáznák be ezeket a pénzeket.

A jegybankelnök azért biztató dolgokat is mondott.

Szerinte a fizetésképtelenség veszélye nem áll fenn, a magyar gazdaság pedig egyáltalán nem omlik össze. „Bajban vagyunk, sok szempontból saját döntéseink hiánya miatt vagyunk bajban, de egész Európa bajban van” - mondta.

Úgy véli, már 2010-től tudatosan át lehetett volna állni megújuló energiaforrásokra. Az inflációból való kiút egyik legfontosabb elemének tartja az energiaátmenetet, ez ugyanis a külkereskedelmi mérleg, a folyó fizetési mérleg és a költségvetés szempontjából is segít a megbomlott egyensúly helyreállításában, és a foglalkoztatásnak is jó.

További problémának tartja azt is, hogy

Bulgária után a második legalacsonyabb termelékenységű élelmiszeriparral működünk, a magyar gazdaság termelékenysége pedig az Európai Unió 27 országa közül hátulról a negyedik.

Mint mondta, ha ezen nem változtatunk, nem lesz felzárkózás, és „nemhogy az öt legjobb ország között nem leszünk, de a legjobb 15 között sem”.

Matolcsy szerint a kormány 2013-tól az MNB támogatásával minden válságkezelést megnyert, ezért azt gondolták, hogy automatikusan megnyerik ezt az energiaárrobbanásos, inflációs válságot is. A kormány válságkezelése azonban az elmúlt 6 hónapban hibás volt, ezért változtatni kell rajta.

„Nem, a régi eszközökkel nem lehet megnyerni, a szocializmusba pedig nem érdemes visszamenni.”

Nem látja kilátástalannak a válságkezelést, mivel szerinte Magyarország olyan tartalékokkal rendelkezik a családoknál, vállalkozásoknál, ami a „megnyert 2010-es évtized” eredménye, „csak amíg a párnacihában, vagy látra szóló betétben hever, addig nem vesz részt a válságkezelésben”.

A jegybankelnök nem javasolja az euró bevezetését, mert úgy véli, az eurózóna ugyan véd, de ára van. Magyarország pedig ennek az árnak a megfizetése nélkül is képes visszatérni a növekedési pályára.

A 2021-es 6,8 százalékos költségvetési deficitet Matolcsy György műhibának nevezte. Végül kijelentette:

„A Magyar Nemzeti Bank kéri, követeli azt, hogy a magyar kormány térjen vissza az egyensúlyok helyreállításának útjára és nyerjük meg újból az évtizedet!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Megtalálta a Haribo közel 2 milliárd forintos csekkjét, hat csomag édességet kapott jutalmul
Nem igazán volt lenyűgözve a vállalat kisszerű ajándékától a német férfi.
Fotó: Pixabay.com - szmo.hu
2022. november 14.


Link másolása

A csak Anouar G néven emlegetett férfi éppen Frankfurtból igyekezett haza, ahol édesanyját látogatta meg. Ekkor pillantotta meg a vonatperonon a banki megbízást, amit vélhetően a Haribo egyik munkatársa hagyott el.

A 38 éves férfi teljesen ledöbbent, amikor meglátta, hogy a csekk értéke 4 631 538,80 euró, azaz nagyjából 1,85 milliárd forint.

A csekket állítólag a Rewe németországi szupermarketlánc állította ki a Haribo édességgyártóknak, de az valahogy elveszett az állomáson.

„Olyan nagy összeg volt rajta, hogy ki sem tudtam mondani”

– emlékezett vissza a férfi a Mirror beszámolója szerint.

Anouar felvette a kapcsolatot Hariboval, ahonnan rövidesen vissza is jelzett a vállalat egyik ügyvédje.

A csekket viszont ahelyett, hogy visszakérték volna, azt mondták a férfinak, hogy semmisítse meg, majd bizonyítékként küldjön erről egy fényképet.

Anouar eleget tett a kérésnek, majd néhány nappal később kapott egy dobozt a Haribótól, amiben mindössze hat zacskó édességük volt.

Az ajándék nem igazán nyűgözte le az ismeretlen férfit, mivel úgy gondolja, milliókat takarított meg a cégnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Megsemmisíti az orosz haderőt a Nyugat, ha Putyin atomot vet be Ukrajna ellen – mondta az uniós főképviselő
A NATO főtitkára is arra figyelmeztetett, hogy súlyos következményei lennének, ha Oroszország nukleáris fegyvert vagy bármilyen nukleáris eszközt alkalmazna Ukrajna ellen.

Link másolása

Egyértelmű figyelmeztetést küldött Vlagyimir Putyinnak az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Josep Borrell arról beszélt egy brüsszeli eseményen, hogy ha az orosz elnök nukleáris fegyvert vet be az Ukrajna elleni háborúban, komoly megtorlásra számíthat a nyugati országoktól.

„Putyin azt mondja, nem blöfföl. Nos, nem is engedheti meg magának, hogy blöfföljön. Azt is világossá kell tenni, hogy az Ukrajnát támogató emberek, az Európai Unió, az uniós tagországok, az Egyesült Államok és a NATO sem blöfföl. Bármilyen atomtámadás Ukrajna ellen választ követel. Nem nukleáris választ, de olyan erősségűt, amely megsemmisíti az orosz hadsereget”

- mondta az uniós főképviselő a Guardian szerint.

Hasonló kijelentést tett a NATO főtitkára is Brüsszelben - számolt be róla az MTI. Jens Stoltenberg hangsúlyozta, "rendkívül távoliak" az olyan a körülmények, amelyek között a katonai szövetségnek nukleáris fegyvert kellene bevetnie.

„Súlyos következményei lennének, ha Oroszország nukleáris fegyvert vagy bármilyen nukleáris eszközt alkalmazna Ukrajna ellen”

- mondta a NATO-főtitkár, aki szerint az orosz nukleáris fenyegetés a legveszélyesebb és legfelelőtlenebb a háború februári megkezdése óta. Ilyen eszközök alkalmazása alapjaiban változtatná meg a konfliktus természetét - emelte ki.

Putyin nukleáris retorikáját veszélyesnek és felelőtlennek tartja, de mint mondta, a NATO komolyan veszi ezeket a fenyegetéseket, viszont nem ijed meg és éber marad. Azt is hozzátette, hogy a NATO nem részese a konfliktusnak, de továbbra is támogatja Ukrajnát, ameddig csak kell.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk