3D nyomtatással mentették meg egy daganatos kutyus életét
Forradalmi módszerről számolt be a University of Guelph Youtube-sorozatának egyik része, illetve a Gizmodo. Egy kanadai állatorvos a 3D nyomtatást használta fel ahhoz, hogy megmentse egy kilenc éves tacskó életét.
Mint azt a Gizmodo megírta, a Patches névre hallgató tacskó koponyáján csak kisebb púp volt, ám néhány hónap alatt egyre jobban megnőtt az agresszív daganat a kutya koponyájában, és a végén már akkora lett, mint egy narancs.
A családnak azt javasolták, hogy keressék fel Michelle Oblak sebészt.
Thank you to all the amazing support and comments regarding our recent #3Dprinting article. So fortunate to have worked with Patches and be part of such an awesome team! @OVC_RaPPID #vetmed #innovation #translation https://t.co/p3LVrWdhEx— Michelle Oblak (@DrMichelleOblak) 2018. szeptember 25.
A kutya koponyájáról és a daganatról először CT-vel készült kép, majd Michelle Oblak a munkatársaival szoftveres szimulációt készített a műtétről, és ennek során virtuálisan kivágták a kutyus koponyájából a daganatot. Csak ezután készítették el a koponyára tervezett a 3D-s "sapka" modelljét, és tervezhették meg, hogy pontosan hová kerül az eszköz. Az orvosnő elmondta, hogy két milliméternél kisebb hibahatárt engedhettek csak meg maguknak.
Michelle Oblak forradalmi eljárásának lényege, hogy 3D-nyomtatással készült, titániumötvözet koponyatetőt használnak a kis betegeik koponyájának pótlására.
Márciusban a több órás műtét alatt a kutya koponyájának kétharmadát távolították el a tumorral együtt. Még azt is megírták, hogy 30 percen át ébredezett a kutya a műtéte után, és utána újra képes volt járni, és pisilt is egyet.
Patches most már nem szenved a tumortól. Sajnos egy baleset miatt közben lebénultak a hátsó lábai, de nem hajlandó "kerekesszéket" használni, inkább a mellső lábaival húzza magát.