KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Hulladékvadász.hu: „Olyan oldalt akartam, amelyik trollkodás helyett a probléma megoldására törekszik”

A teleszemetelt Terebesi-erdőről készült videóval indult az egész. Mára 1500 szemétmentesítésen vannak túl. A Hulladékvadász közösség alapítójával, Szebenyi Péterrel beszélgettünk.

Link másolása

Áprilisban elképesztő mennyiségű cigarettacsikktől szabadította meg a Duna-partot egy önkéntesekből álló csapat. Majd májusban a „Cigicsikkmentes Margitsziget -JÖN!” című csikkszedő versenyt rendezték meg – mi is beszámoltunk róla. Az eseményekre a Hulladekvadasz.hu toborozta a résztvevőket.

A két cikk népszerű volt a Szeretlek Magyarországon, és sokan érdeklődtetek, kik a Hulladékvadászok, mit csinálnak, mi történik a szemétszedéskor és mi lesz az összegyűjtött hulladékkal. A portál, illetve a közösség alapítójával, Szebenyi Péterrel beszélgettünk erről.

- Miért hirdettetek csikkszedő versenyt?

- Mert

csikk mindenhol van és marékszámra lehet szedni. El sem hinné az ember, mennyit dobálnak el.

Amikor idén megrendeztük a cigicsikk szedő versenyt, ismertettük azt is, hogy milyen környezetkárosító hatásuk van a csikkeknek: 4000 -féle toxikus vegyület lehet bennük és egy eldobott csikk 1000 liter vizet szennyezhet be. Ez nem túlzás, ezek tények.

Felkerestük az illetékes szerveket, így jutottunk el a BKK-ig, ami támogatta a kihívást, Budapesten sok helyre kikerültek az ezzel kapcsolatos plakátok.

- A járókelők közül akadt, aki negatívan állt ehhez vagy beszólt a csikkszedés miatt?

- A hulladékgyűjtések alkalmával előfordul, hogy van, aki azt mondja, felesleges elszállítani, következő héten úgyis újra teleszemetelik azt a helyet. A csikkgyűjtésnél ilyen kritika nem volt,

csak a Margitszigeten a Duna-parton dohányzók nézték, miért szedjük fel az általuk eldobott csikkeket, és úgy tűnt, zavarjuk őket. Nem szóltak, csak elkaptuk a szúrós tekintetüket.

A többség viszont pozitívan áll ezekhez az akciókhoz, az emberek odajönnek, kezet fognak, megköszönik.

- Miért indult a Hulladekvadasz.hu? Egyszer csak felbosszantott valahol az ott hagyott szemét? Vagy más oka volt?

Azt tapasztaltam, hogy a különböző Facebook-csoportokban megírják, hogy itt a szemét, ott a szemét, szidták az illetékes önkormányzatot, miért nem cselekednek… Innen jött az ötlet, hogy milyen hasznos volna egy olyan közösségi platform, ahol be lehet jelenteni az illegális szemétlerakásokat.

Hasonló platformok léteznek ugyan, de azok sok más egyéb témával is foglalkoznak. Kifejezetten környezetvédelmi bejelentéssel foglalkozó felület még nem volt Magyarországon. A név és a megvalósítás is saját ötlet volt. 2016. január elsejével indult el a Hulladekvadasz.hu oldal, és az első pár bejelentést én tettem.

- Melyik volt az első akciód?

- Miután sikerült néhány barátomat is bevonni, hogy fotózzanak, videózzanak, elmentünk Budapesten belül Kőbányára az Éles sarok és az Örs vezér tere közti Terebesi erdőbe. Felvettünk egy videót, megvágtam, közzétettem, és azt a magyar média jeles képviselői le is hozták. Ettől kezdve komolyan belevágtam.

Nem trollkodó, piszkálódó oldalt akartam csinálni, hanem olyat, ami az illetékes hatóságok munkáját is segíti, és amelyik a probléma megoldásra törekszik.

Az illegális hulladék bejelentésén kívül más, szemléletformáló rovatok is elindultak, amelyekben megoldásokat mutatunk például a háztartási és más hulladék csökkentésére, illetve hogy mit kell tenni adott típusú hulladékkal, hogyan gyűjtsük szelektíven, vagy hogyan hasznosítsuk házilag a hulladék egy részét. Elindult a Háztartásom hulladék nélkül című rovat, amit Tóth Andi jegyez, vagy ott a KomPOSZT és a Kreatív Hobbik.

- Miért kellettek a rovatok?

- Szerettem volna, ha minél többen jöjjenek az oldalra, és minél többen tudjanak arról, hogy van egy ilyen oldal. Mára akkora forgalma lett, hogy havonta organikusan közel százezer egyedi látogató érkezik, és az elmúlt 3,5 évben több mint 4 ezer bejelentés érkezett az ország minden területéről.

A bejelentéseket továbbítjuk a területileg illetékes önkormányzatnak, és a bejelentések közül 1500 esetében el is takarították a hulladékot. Azt érdemes tudni, hogy az ügyintézés nem olyan gördülékeny, mint azt az emberek gondolnák, az önkormányzatok sok esetben azért reagálnak lassan, mert nagyon sok a munkájuk, és rengeteg a probléma. De a legrövidebb az volt, amikor Diósdon már aznap elvitték a szemetet, amikor bejelentettük.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk