KÖZÖSSÉG
A Rovatból

„A családnak a határon dönteni kellett, hogy szétszakadnak vagy együtt maradnak”

Drámai sorsokkal találkoznak Kárpátalján a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai, akik folyamatosan szállítanak segélycsomagokat az ukrán határon. Sikerült beszélnünk egyikükkel.

Link másolása

Horváth Sándor két napja járja kisteherautóval az ukrajnai határszakaszt. Tartós élelmiszert, ruhát visz a kárpátaljai, beregszászi rászorulóknak, akik közül sokan azért ragadtak a határ ukrán oldalán, mert 18 és 60 év közötti férfiak – vagy épp olyan hozzátartozójuk, aki nem szeretné, hogy a hadi helyzet miatt kettészakadjon a család. A segélyszervezet munkatársát útközben értük el, elmesélte, mit tapasztaltak a háború első napjaiban, és beszélt arról is, az átlagemberek az ország bármely pontjáról hogyan tudják segíteni a háborúban rászorulókat.

– A Baptista Szeretetszolgálat munkatársaként hogyan telt az orosz-ukrán háború első napja a határon és Kárpátalján?

– Tegnap [csütörtökön] egy kisteherautónyi szállítmánnyal sikerült átmennünk a határon, a hajnali órákban tértünk vissza Magyarországra. Eközben zárták le a határt éjfélkor a 18 és 60 év közötti férfiak előtt. Tegnap öt kilométeres volt a kocsisor, az átjutás most nem mindennapi rutincselekvés, mindenképp egy kis kockázatot jelent annak, aki a miénkhez hasonló szállítmányt visz, hogy a visszaút is biztonságos legyen.

Két és fél tonnányi adományt, főként tartós élelmiszert vittünk ki – többek között tésztát, cukrot, lisztet, rizst. Most első sorban higiéniai termékek és ruhaneműk vannak az autóban. Az üzleteket a határ túloldalán pánikszerűen kifosztották, ahogy fogalmaztak, „csak só és babérlevél maradt”. Az emberek a háború elől keletebbről, például Kijevből elkezdtek nyugat felé mozdulni. Sokan azzal a céllal, hogy a határon átjöjjenek, de ezt már nem mindenki tudja megtenni.

Nagyobb létszámú belső menekülthullámra számítanak a kárpátaljai területen, és erre fel is készülnek a határ mellett élő emberek.

Különböző szállásokat, imaházakat, iskolák tornatermeit, önkormányzati épületeket fognak megnyitni. Elsősorban improvizált szálláslehetőséget és élelmiszert akarnak biztosítani a részükre.

A másik fő cél az volt, hogy első sorban a beregszászi járásban elő rászoruló magyar családok részére juttasunk el élelmiszert. Azt természetesen még nem tudni, hogy a boltokban lesz-e utánpótlás a most hiányzó élelmiszerekből. Az ATM-ekből sem nagyon tudnak pénzt kivenni az emberek, többször nem sikerül, mint igen. Csak az otthon tartott pénzt tudnák elkölteni – ha lenne mire. Nyilván ha az imént említett, keletről érkező menekültáradat megérkezik, akkor takarók, plédek, ruhaneműk, hálózsákok, matracok szerepelnek majd a szükséges cikkek között.

– Egyelőre úgy tűnik, hogy a Magyarországról Ukrajnába tartó segélycsomagok és az emberek is akadály nélkül át tudnak jutni a határon?

– Egyik oldalon sem láttunk olyat, mint mondjuk a 2015-17-es migránsválság idején, vagyis nincsenek út mellett gyalogló, csoportokba verődő vagy benzinkutakon letelepedett emberek. Általában autóban ülnek, várnak, szeretnének átjutni. A határon egyébként befelé menet, az ukrán oldalon szívélyesen fogadtak minket, előzékenyek voltak. Visszafelé is talán csak azért egy árnyalatnyival kevésbé, mert hajnali két órakor érkeztünk.

– Volt olyan, akikkel jobban el tudtak beszélgetni, megismertek emberi sorsokat?

– Akik megérkeznek a határhoz, el kell döntsék, hogy a 18-60 év közötti férfiakat hátrahagyva, a család többi tagja átmegy egy másik országba, vagy sem. Szemtanúi voltunk olyan eseménynek, ahol hajnali kettőkor egy fiatal magyar család, karon ülő gyerekkel szeretett volna átjutni a határon, de a férfit már nem engedték át. A kislány sírt, a családnak pedig döntenie kellett, hogy szétszakadnak vagy egyben maradnak – ilyen élethelyzeteket látunk most a határokon.

Napközben és este is azt kérik a lakosságtól, hogy maradjanak otthon. Mindenki összekészít egy nagyjából ötkilós hátizsákba 2-3 napra elegendő élelmiszert, vizet és valamennyi váltás ruhaneműt, és ha hallják a szirénát, le kell vonulniuk valamilyen védett helyre.

Azt jól látni, hogy este már nincs kijárás, a települések „szellemvárosokká” alakulnak.

Az emberek egyáltalán nem mosolyognak, a hangulat letargikus. Beregszászon az emberek azt mesélték, hogy nagyjából 200 kilométerre volt egy fontosabb katonai bázis vagy lőszerraktár, amit támadás ért, ezt még ott is hallani lehetett. Ezek után természetes, hogy pánikszerű hangulat kezdett eluralkodni, felvásárlási lázzal, hisz mindenki szeretne tartalékolni. Úgy tűnik, a második világháborúból visszamaradt közvetett emlékek még élénken dolgoznak az emberekben.

– Halljuk, látjuk és olvassuk a hírekben, Facebook-oldalakon és -csoportokban, hogy folyamatos a segítség a határ két oldalán rászorulók felé. Ugyanakkor azt megjósolni senki nem tudja, hogy milyen hosszan húzódhat el a konfliktus. Meddig tarthat ki a segítség? Meddig lehet elég adomány?

– Ez nagyban függ attól, hogy meddig húzódik a háború és mennyi belső menekült fog megjelenni Ukrajna nyugati részében. Az is kérdés, hogy meddig tud a helyi önkormányzat partner lenni az ő elszállásolásukban – ha már gondot jelent ellátni a helyi lakosságot, akkor értelemszerűen problémás lehet az újonnan érkezettekről való gondoskodás. Az is kérdés, meddig és mennyire lesznek nyitottak arra, hogy külföldi, akár nagyobb, EU-s vagy ENSZ-segélyszervezeteket fogadjanak. Nehéz jósolni, de ha egy-két héten belül az offenzíva nem fog leállni, hanem akár fokozódni fog, akkor még nagyobb embertömegre kell számítani, az ezzel járó kihívásokkal együtt. Amíg a határ átjárható és nem zárják le az ukrán hatóságok, mi bizonyos időszakonként szállítjuk a segélycsomagokat. A túloldalon vannak partnereink, akiknek van rálátásuk arra, kik vannak a leginkább rászorulva az adományokra – ismerik a helyieket, tisztában vannak az adott viszonyokkal.

– Egy átlagos, mezei hírfogyasztó az ország bármely részéről hogyan és mivel tud a leginkább segíteni a határ bármely oldalán lévő rászorultaknak?

Nekünk van egy 1355-ös telefonszámunk, ahol egy hívással lehet támogatni a Baptista Szeretetszolgálat segélyakcióját. Ezen kívül Facebook-oldalunkon és a honlapunkon bankszámlaszámokat is megjelentettünk, ahol nagyobb összegű támogatásokat lehet tenni. Aki pedig más módon, akár tárgyakkal, élelmiszerekkel segítene, azoknak az lenne a legcélszerűbb, ha kis csoportokba összegyűjtenék, és elhoznák raktárbázisunkra vagy különböző baptista gyűjtőpontokra. Én mindenkit arra biztatnék, hogy ha országon belül gyűjtésbe kezdenek, a kiszállítást és átadást bízzák a profi segélyszervezetekre. Önállóan, turistaként semmiképp nem javaslom a segélyezés megszervezését a jelenlegi helyzetben. A szervezetek, akikkel mi is kapcsolatban vagyunk, minden esetben jobban tudják, hogy helyben ki a leginkább rászoruló.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk