A feketepiacon 154 ezer forinttól lehet vakcinát, 46 ezer forinttól pedig oltási igazolványt venni
Az adásvétel itt is pofonegyszerűnek tűnt. Amikor kapcsolatba léptek a hamis igazolást árusító személlyel, csupán az igazolványra írandó neveket kérte el, valamint az a dátumot, ami a valójában soha be nem adott oltás időpontja lesz majd a plasztikkártyán. A kereskedő megnyugtatta a "vevőket", hogy egyáltalán nem kell aggódni az ügylet miatt, hiszen már "sok más ügyfél kapta meg az okmányt tőlük és eddig minden rendben volt".
A kiberbiztonsági cég vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az illegális oltóanyag, koronavírusteszt és Covid-igazolvány beszerzése túl azon, hogy bűncselekmény, még rendkívül kockázatos is. A vevőnek ugyanis halvány fogalma sem lehet arról, hogy a megvásárolt ampullában valóban az a vakcina van-e, amit eladtak neki, vagy esetleg valami egészen más.
A Check Point szakemberei kísérletképpen 750 dollárért vásároltak a kínai Sinopharm-vakcinából, de még nem kapták meg a csomagot. Úgy vélik, könnyen elképzelhető, hogy az a kereskedő épp egy csaló volt, aki egyszerűen lelépett a pénzükkel. Ugyanakkor más eladók esetében nem lehet tudni, hogy valójában mivel is érkezik a futár.
A cég vezetője szerint a megoldás egy egységes QR-kódrendszer bevezetése lehet, amit az összes oltási dokumentációban fel kellene tüntetni. Egy ilyen módszer alaposan megnehezítené a csalók dolgát és a hamisítványok árusítását.