GASZTRO

Holdvölgy pincészet, Tokaj: a Mennyországban is ilyesmit ihatnak

A mádi Holdvölgy pincészet borait kóstoltuk. Négykezes borbírálatot olvashattok, szakmai+laikus nézőpontból.

Link másolása

Örömmel mentünk a Holdvölgy - a Tokaji borvidék egyik prominens borászatának -, kóstolójára július 14-én. A rendezvény csak megerősített abban a meggyőződésünkben, hogy édes borban a tokajinál nincs jobb a világon.

A borászat 26 hektáron gazdálkodik, a Tokaji borvidék legjobb adottságú területein Mádon – tudtuk meg Jójárt Gergő kereskedelmi igazgatótól, a rendezvénynek helyszínt adó Király utcai ETAP Borbárban. Évente 60 ezer palack bort készítenek, amelynek a felét külföldön értékesítik. A borok nem olcsók, 2500 Ft-tól 10 ezer Ft-ig terjedő skálán mozognak. A szortiment alapvetően két részre osztható, a HOLD AND HOLLO borok Tokaj ihatóbb arcát testesítik meg, míg a HOLDVÖLGY termékcsalád a borkülönlegességeket foglalja magába. A HOLD AND HOLLO borok különleges, fiatalos megjelenéssel hívják fel magukra a figyelmet, hiszen aki már találkozott a formabontó harsány színekben pompázó szilikon címkével, az nehezen felejti el.boraszelsoharombor

tarsasag1

A kóstolón Gincsai Tamás borász kalauzolt minket a tokaji borok világába. A rendezvény a „Zétától Zétáig” fantázianevet viselte - utalva arra az izgalmas szőlőfajtára, amelyből a kóstoló első és utolsó bora készült.

Négykezes borbírálat következik, ami ez esetben azt jelenti, hogy két tudósítónk, különböző nézőpontból mutatják be a kóstolt borokat. Egyikük picit szakmaibb, elemző stílusban, másikuk pedig közérthetően, szubjektív, egyéni ízlésen alapuló stílusban.

Welcome drink: HOLD AND HOLLO UPPP 2015 (félszáraz gyöngyöző bor)

Zéta fajtából korábban még nem ittunk gyöngyöző bort, nézzük hát, mit tud ez a fajta! Proseccós életérzés, finom virágillat, frissítő íz, szép savak, kis fanyarság. Kilenc gramm maradékcukrának köszönhetően nagyon jól fogyasztható, kellemes, jól behűtve nagyon jól csúszik.

upp-ontiupp-1

Kintről, a kánikulából megérkezve egyszerűen telitalálat volt! Jómagam – a szakmával és a trendekkel ellentétben – a magyar borfogyasztók többségéhez hasonlóan kimondottan a félédes-édes borokat szeretem. Ennek ellenére ez a félszáraz gyöngyözőbor egyszerűen fantasztikus volt! Soha még gyöngyözőbor ilyen jól nem esett, nyeltem, mint kacsa a nokedlit :). Egyszerűen fantasztikus, bármennyit meg tudnék belőle inni!

HOLD AND HOLLO DRY 2013 (száraz)

Furmint, Hárslevelű és Sárgamuskotály házasítása. Világos aranysárga szín, ásványos, gyümölcsös illat, kerek, egyensúlyos bor. Nagy része acéltartályban, kis hányada fahordóban érlelődött, ennek megfelelően egyrészt gyümölcsös és friss, de vannak mélységei is.kostol-poharraldry1

nemedes-toltikostol1

Az illata nagyon kellemes, intenzív. Az íze ettől már elmarad, számomra túl savanyú, fanyar. Érzem, hogy korrekt, jól oda van téve, de nem az én világom. Talán ez volt a legszárazabb bor a sorban, nekem ez tetszett a legkevésbé. Azért meginnám, ha ezzel kínálnának :)

HOLDVÖLGY Vision 2013 (száraz)

Furmint, Hárslevelű és Kabar szőlőfajták házasítása. Sokrétű, igéző illatában birs, körte, tengeri só és leheletnyi vanília. Ízében lédús gyümölcsösség és a kis maradékcukor miatt édeskés lecsengés. A Decanter Asia Wine Awards-on aranyérmet nyert bor.vision-2013-1kostol2kostol3

Hasonlít az előzőre, de nem annyira savanyú. Harmonikusabb, simább – igazából nem tudom, mennyire játszik bele ebbe, hogy az előző már kicsit „átállította” a számat a szárazabb ízvilágra. Számomra még mindig kissé szárazabb a kelleténél, de már jóval kellemesebb az előzőnél.

HOLDVÖLGY Vision 2014 (száraz)

Furmint és Hárslevelű házasítása az utóbbi évtizedek legnehezebb, legcsapadékosabb, leghűvösebb évjáratából. Meglepően édeskés illatvilág törökmézre emlékeztető jegyekkel és csipetnyi zöldfűszerrel. Hűvös korty, lendületes, energikus bor, határozott savakkal, citrusos lecsengéssel.IMG_1732vision2014utolso

Ugyanazt tudom mondani, mint a 2013-asnál. Én bizony nem nagyon éreztem a különbséget a két bor között, ami annak tekintetében, hogy, ha jól emlékszem, ez volt az ultragáz évjárat a nagyon munkás szürettel, nem semmi. Le a kalappal, hogy ennyire fel tudták hozni ezt is!

HOLD AND HOLLO SWEET 2008 (édes)

Késői szüretelésű Furmint és Hárslevelű házasítása. Csillogó aranyszínű bor, illatában frissen főzött sárgabarack lekvár és méz. Élettel teli, ízgazdag korty, szép savakkal. Tökéletes bevezetés a tokaji édes borok világába. Nagyon szép.IMG_1781IMG_1713IMG_1722

Azt a k...ulturális életbe! Ez őrületesen jó bor! Sokkal, de sokkal többet ad, mint egy átlagos édes vagy félédes bor (és most nem valami lőrére, hanem minőségi borokra gondolok)! Nekem nincs meg a boros szókincsem hozzá, de ennek olyan íze van, hogy az elképesztő! És nem egy gejl édes valami, tehát a sav-cukor egyensúly (asszem, így kell mondani) nagyon rendben van. De

"
az íze: leírhatatlan! Az édes borok kedvelőinek ez maga a nagybetűs Mennyország! Ne kóstoljátok meg, mert azonnali függőséget okoz.

(Most azt hiszitek, viccelek – de csak addig, amíg tényleg meg nem kóstoljátok…)

HOLDVÖLGY Signature 2007 (édes)

Füge, dió és méz illata árad csábítóan a pohárból. Csupa élet, csupa gyümölcs bor, csodás savakkal. Súlya van a pohárban, szinte harapható, olyan extrakt gazdag. Kivételes ünnepek, nagy alkalmak bora.signaturesignature2007

signature2007-01signature2007-03

Hát, itt már tényleg nem találom a szavakat. Ez szerintem übereli az előző tételt, koncentráltabb talán, de még mindig nagyon könnyed, játékos… Szóval, én úgy érzem, ez jobb, mint az előző – de nekem az előző ízlett a legjobban. Mégis azt mondanám, „objektíve” ez a finomabb.

HOLDVÖLGY Signature 2011 (édes)

A nagy tokaji édes borok egzotikus arcát ismerhettük meg benne. Illatában ananász, mangó és ezzel koherens egzotikus ízvilág. Minden korty újabb részleteket tár fel, csupa lüktetés, csupa élet.signature2011IMG_1775kostol4

Nekem mint laikusnak árnyalatnyi volt a különbség az előzőhöz képest. Ennek talán kevésbé ódon a hangulata, mindenesetre bármelyikért odaadnám a fél karom (legalább lízingbe)! :)

HOLDVÖLGY Intuition No. 1. 2008 (édes)

Egy újabb különlegesség: Zéta szőlőfajtából készült szamorodni eljárással, ami annyit tesz, hogy a töppedt, aszúsodott szemeket együtt szüretelik és dolgozzák fel az egészséges bogyókkal. Rabul ejtő, gyönyörű, igéző illat. Sárgabarack eszencia, napsütötte, virágos rét és fűszerkert. Simán hömpölygő, gördülékeny korty, végtelen lecsengés. Tökéletes sav-cukor arány, a 100 g/liter természetes cukortartalmat gyönyörűen tartja a 7,5 g/liter savtartalom. Ez a sav-cukor egyensúly a harmónia alapja, ez a fantasztikus adottság a Tokaji borvidék legnagyobb erőssége.IMG_1786dugok

Ez a csúcs. Semmit nem tudok mondani róla, túl van a szavak tartományán. Egyszerűen ez a tökéletes édes fehérbor. Új dimenzió, hiper-űrugrás, csillagkapu. Nem tudtam, hogy ilyen létezhet. Most már tudom...

Ha úgy érzed, kedvet kaptál a Holdvölgy-borokhoz, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Kispórolták a Túró Rudiból a túrót? Itt a hivatalos válasz az ügyben
Egy tiktokker bejelentést tett a hatóságoknál a Pöttyös Túró Rudi összetevői miatt, és gyorsan választ is kapott. Az erről szóló videóit néhány nap alatt több százezren látták.

Link másolása

A termékkritikus nevű TikTok-csatorna tulajdonosa a 0 százalék hozzáadott cukrot tartalmazó Pöttyös Túró Rudi csomagolásán kiszúrta, hogy az összetevőknél nem túró, hanem „tejalapú rögös készítmény” szerepel.

Szerinte a termék nevével megtévesztik a vásárlókat, ezért bejelentést tett a gyártó ellen.

Videójában a bejelentő férfi kifejtette: például a madártejes, az epres, a mogyorókrémes, a sóskaramellás és a kókuszos ízesítésű Pöttyös Túró Rudi sem tartalmaz túrót, nem is abból készül, ezért ezeket véleménye szerint nem lehetne Túró Rudinak hívni, mégis ez van a csomagolásukra írva. Emellett álláspontja alapján „A Pöttyös az igazi!” jelmondat is alkalmas a vásárlók megtévesztésére.

@termekkritikus

♬ eredeti hang - A termékkritikus

A tiktokker a gyártó ellen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál és a szabolcsi kormányhivatal élelmiszerbiztonsági osztályánál tett bejelentést, utóbbitól pedig egy napon belül válaszoltak neki.

Közölték: az ízesített Pöttyös Túró Rudi termékek jelölésével kapcsolatban a gyártóval szemben már eljárás indult és jelenleg bírósági eljárás van folyamatban.

@termekkritikus

♬ eredeti hang - A termékkritikus

Update

Hétfőn a Pöttyös Túró Rudi gyártója, a Friesland Campina Hungária is reagált az ügyre. A közleményükben azt írták, hogy a Pöttyös termékek esetében zsírszegény túró a meghatározó alapanyag.

„Ugyanakkor egyes ízesített termékvariánsok gyártása során minimális mértékben, tejpor hozzáadásával módosítjuk a hagyományos receptúrát. A használt technológia megegyezik a túrógyártással, azonban a Magyar Élelmiszerkönyv előírásai értelmében ez utóbbi esetben az így készült termékösszetevőt nem jelölhetjük túróként, hanem tej alapú rögös készítményként tüntetjük fel azt termékeink csomagolásán. Az érintett termékek receptúrájának kismértékű módosítása ellenére a túróval állagban és minőségben egyenértékű alapanyagról van szó ezen termékek esetében is. Technológiai szempontból maga a túró is egy alvasztott rögös tejalapú készítmény” - írták.

A cég cáfolta, hogy bírósági eljárás zajlana ellenük, ahogy azt is, hogy a társaság ellen 800.000 forint bírságot szabtak ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
GASZTRO
A tökéletes nápolyi pizzáért nem kell Olaszországig utazni - a Forni di Napoliban jártunk
Puha, leheletvékony tészta, buborékos és roppanós széllel. Ez a nápolyi pizza Budapesten.

Link másolása

A Szent István körutat és Nápolyt több mint 1200 kilométer választja el egymástól, mégis mindkét helyen autentikus, nápolyi pizzával kényeztethetjük magunkat.

Vékony és lágy belső, légiesen puha, de mégis roppanós szél.

Feltétnek pedig San Marzano paradicsom, olasz szalámi, sonka vagy éppen buffala mozzarella.

Valahogy így képzelünk el egy tökéletes példányt, és a Forni di Napolimeg is adja nekünk mindezt, pezsgő belvárosi környezetben, a Jászai Mari tértől pár lépésre.

A vállalkozás ötlete a pandémia idején született meg. A baráti körben volt egy pizzaszakács, akinek munkássága adott egy inspiráló löketet. Az ötletet pedig tettek követték, és a tulajdonosok Nápolyba is kiutaztak ízélményeket gyűjteni.

Ezután már csak a megfelelő üzletet kellett megtalálni, ahová a turisták éppoly könnyen betalálnak, mint a magyar vendégek. 2021 szeptemberére el is készültek mindennel, és megnyitott a Forni di Napoli.

Egy tökéletes, napolyi pizzázóban azonban még pár fontos dolognak stimmelnie kell: jó kemence, olasz alapanyagok, egy hozzáértő séf.

A pizzamester Damu László lett, akinek nagy múltja van a szakmában. Tavaly például 7. lett a pizza-világbajnokságon.

A kemence Morello Forni, és igazán speciális:

Ez egy forgótányéros, gázos kemence, amiben egyszerre akár 9 pizza is elfér.

Ezzel gyakorlatilag garantálni tudják a kiegyensúlyozott minőséget, és egy nagyobb asztaltársaságnak sem kell egymás pizzájára várni.

Érdekesség még, hogy igény esetén át tudnának állni vele akár fás tüzelésre is.

Az étterem csak olasz alapanyagokat használ.

Legyen szó paradicsomszószról, sajtról, felvágottról, vagy a tészta készítéséhez szükséges lisztről.

A hely egyik tulajdonosától megtudtuk, hogy még úgy sem egyszerű feladat hozni a megszokott minőséget, hogy a fenti összetevők, és a tökéletes recept is megvan. Ennél a pizzánál fontos a hosszú kelesztés (72 óra a legideálisabb), és a végeredmény olyan apróságoktól is függ, hogy éppen milyen páratartalom van.

 

Az étlap központi eleme természetesen a pizza, amiből legjobban a hagyományos példányok fogynak, de vannak szezonális ajánlatok is. Sütőtökös vagy akár tépett húsos verzióba is belefuthatunk, ha unnánk a Margheritát vagy a Divavolát.

(De meg lehet unni ezeket a klasszikusokat? Szerintem erre nem sok esély van.)

Az itallapról limonádét és hűs aperolt is kérhetünk, és desszertfronton ott a tiramisu vagy a panna cotta is.

Én egy klasszikus előétellel kezdtem.

A Caprese saláta bivalymozzarella, koktélparadicsom, bazsalikom és házi pesto tökéletes elegye, ami frissen sült focacciaval érkezik.

Brutális adag. Melegebb nyári napokon akár önmagában is abszolút kielégítő.

A pizzák közül borzasztóan nehéz csak egyet választani, hiszen már maguk az alapok is egészen sokfélék: San Marzano paradicsom, Fior di Latte, friss ricotta, gorgonzola vagy pisztáciás pesto is kerülhet a tésztára.

Aztán a feltétek még tovább bonyolítják a dolgot. Választhatunk akár olasz zöldségekkel megpakolt, vegetáriánus pizzát, de kolbászkrémes - lilahagymás magyarosat is.

Én végül a Salamino mellett kötöttem ki, ami paradicsomos alappal, mozzarella, nápolyi szalámi, koktélparadicsom, olívaolaj és bazsalikom feltéttel érkezett, és számomra maga volt a tökély.

A tészta levegős és könnyed, és csak úgy roskadozik a feltétektől.

Az étterem nagyon hangulatos, és a gigantikus kemencének hála tényleg gyorsan érkeznek is a pizzák az asztalokhoz. A hatalmas kinti terasz pedig egyre hívogatóbb lesz, ahogy lépdelünk a nyár felé.

A Forni di Napoli kevesebb mint két év alatt a környékbeliek és a turisták egyik kedvenc helyévé vált. Jól mutatja ezt az is, hogy nemsokára új helyet nyitnak a Bazilikánál.

Elérhetőségek:

Telefonszám: +36 30 901 4466

E-mail: fornidinapoli@gmail.com

Cím: Szent István körút 9.

www.fornidinapoli.hu

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
Tavaly felfedezett, 14 lábú óriási rákféle egy tajvani vendéglő új sztárfogása
Az óriás ászkarákról egyelőre keveset tudnunk, ezért a tudósok szerint cseppet sem veszélytelen a megkóstolása.

Link másolása

Sorban állnak egy tajvani ramenezőnél az emberek, hogy megkóstolhassák vagy legalább lefotózhassák az étterem legújabb ételét, írja a CNN. A The Ramen Boy-nál kapható óriás ászkarákos tésztaleves május 22. óta kapható, azóta egyre többen iratkoznak fel a várólistára. Az étterem az új fogást bemutató posztban azt írta, hogy „végre megvan ez az álom-összetevő”.

Az étterem vezetője szerint „cuki” kinézete miatt buknak az emberek az ászkarákos levesre. Az elkészítési mód sem túl bonyolult: egyszerűen tíz percig gőzölik a különlegességet, így semmilyen gondot nem okoz a feldolgozása. Ha kész, akkor pedig egy csirke-hal alaplére helyezik, az egészért pedig 1480 tajvani új dollárt (16 700 forint) kérnek a vendégtől.

Az egyik kóstoló szerint a különlegesség íze olyan, mintha a rákot keresztezték volna a homárral, csak annál sűrűbb a textúrája és valamivel rágósabb.

Egy szakértő szerint a tajpeji étterem új slágere a 300-500 méteres mélységben élő óriás ászkarák (Bathynomus jamesi) lehet, ami a Dél-kínai-tengeren, a Dongsha-szigetek közelében él. A ramen megjelenése óta egyes tudósok aggodalmukat fejezték ki a fenékvonóhálós halászati módszer lehetséges ökológiai hatásaival, valamint az esetleges egészségügyi kockázatokkal kapcsolatban. Szakértők szerint a nagyrészt ismeretlen, tavaly felfedezett faj toxinokat vagy nehézfémeket, például higanyt tartalmazhat.

Az étterem vezetője szerint egy véletlennek köszönhetően fogták ki a hatalmas ízeltlábúakat, ezért kínálják most egy akció keretében a vendégeiknek az ászkarákos rament.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
Amerikai delik ízvilágát próbálhatod most ki Budapest egyedülálló bisztrójában, a MADHOUSE-ban
A július 16-ig elérhető és rendelhető menüt Turai Barnával közösen állították össze, amiből nem hiányozhat a pastrami szendvics, de nem csak a mindenki által ismert, marhaszegytől rogyadozó különlegességért lesz érdemes asztalt foglalni az Anker közben.

Link másolása

A MADHOUSE Budapest Bistro & Craft Beer Bar hazánk egyik legismertebb és legnagyobb sörprofilú sörfőzdéjének, a Mad Scientistnek a belvárosi gasztrokocsmája. Az impulzív kerekívű Anker közben található, a sétálószakasz közepét hosszan feltöltve hangulatos terasszal.

Ha 24 csapról próbálgatnátok a Mad Scientist (és mások) kraftsöreit és mellé Piszkor Norbert executive chef bistro konyhájában készült ételeit kóstolnátok, a célhelyszín nem is kérdés!

Csupa olyan fogás szerepel az étlapon, melyek mellé jól csúsznak a sörök, és jó pár ételben is megjelenik valamilyen sörös elem.

Az itallapon pedig a Mad Scientist legkülönlegesebb friss tételei mellett, neves külföldi és hazai sörfőzők italai is megtalálhatóak, a repertoár széles. Sokszor van sörös eseményük is pl. TTO (tap takeover), kóstoló, minden évben itt tartják a Scientist születésnapját, sokszor lehet elcsípni a főzdéből a srácokat.

Piszkor Norbert a 2020-as nyitás óta tematikus séfajánlatok sorozatával bizonyította már, hogy szinte nincs olyan nemzetiség, aminek a gasztronómiájában nem ismeri ki magát.

A május-júliusi Bring back the Deli menühöz azonban nem szimplán egy népcsoport, hanem az egyébként kelet európai eredetű, de New York ban deli konyhaként elhíresült askenázi zsidó konyha szolgáltatta az ihletet.

Turai Barnával, digitális tartalomgyártóval, és az Amerikai Zsidó Bizottság magyarországi képviselőjével közösen összeállított ételsorból így nem hiányozhat a pastrami szendvics, de nem csak a mindenki által ismert, marhaszegytől rogyadozó különlegességért lesz érdemes asztalt foglalni az Anker köz legsörösebb helyére. Választhatsz még libalevest maceszgombóccal, liba rilettet, fermentált zöldségekkel és flódnit is.

Bring back the Deli menü

Pastrami:

A szendvics, amibe beleharapva egyből a New York-i Katz’s Delicatessenben fogod érezni magad. Két szelet PANO pékség-féle kellemesen savanykás, teljes kiőrlésű rozskenyér, közte a Plus52 Event&Gastro Hall pitmastere, Stoller Márton által előkészített marhaszeggyel.

Libaleves:

Az alapleve úgy készül, mint a ramené: lepirított csontokkal, hosszasan főzve, ázsiai fűszerezéssel. Így mélyebb és koncentráltabb lesz az íze, amit remekül ellensúlyoz a könnyed levesbetét.

Rilette:

Saját zsiradékában hosszan hőkezelt libahúsból készült pástétom, vagyis rilettes, amit kovászos kenyérrel, mustárkaviárral, mézzel, valamint fermentált zöldeperrel szervíroznak. Szerintünk a fő elem kellemes húsosságát gyönyörűen ellensúlyozza a köretek kellemes savanykássága, az adag mérete miatt pedig azoknak is ideális választás, akik csak egy könnyedebb sör- vagy borkorcsolyára vágynak.

Flódni:

Turai Barnát és Piszkor Norbertet annyira megihlette a Bring Back The Deli séfmenü koncepciója, hogy még a zsidóság egyik ikonikus desszertjét, a flódnit is megpróbálták tökéletesíteni. Ennek első lépéseként rétegeire bontották a süteményt, majd megpróbálták azokat még finomabbá tenni. Így került a MADHOUSE-os változatba: vörösboros szilvachutney, almagratin, sablé (vagyis omlós, vajas keksz) is.

A július 16-ig elérhető és rendelhető menü megvásárlásával egy jó ügyet is támogathatsz, hiszen ezúttal a séfajánlatból befolyó összeg egy része a Haver Alapítványhoz kerül majd,

akik azon dolgoznak, hogy párbeszédet kezdeményezzenek zsidó és nem zsidó fiatalok között, hogy ezzel támogassanak egy olyan felnövekvő generációt, amely nyitottsággal tekint a kulturális sokszínűségre.

Az új séfajánlat mellett a MADHOUSE teljes menüje is frissült. A törzsvendégeiknek megnyugtatásként üzenik, hogy a legnagyobb kedvencek természetesen továbbra is elérhetőek náluk. Ilyen például a séf ázsiai fúziós halászleve, sült savanyú káposztával és hazai harcsával, mely rántott, „tonkatsu” verzióban érkezik a tányérra.

A weboldalukon már elérhető a teljes frissített kínálat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk