Visszafordíthatatlan károkat okozhat a ritkafémek utáni „mélytengeri aranyláz”

Az elektromos autók gyártásához használnák fel őket, de a környezetvédelmi szervezetek szerint fel kell tenni a kérdést: megéri, ha közben elpusztítjuk a helyi ökoszisztémákat?

Link másolása

Trilliónyi, krumpli nagyságú ritkaföldfémet fedeztek fel a Csendes-óceán fenekén, amelyek létfontosságúak az elektromos autók gyártásához. Nagyvállalatok azt remélik, hogy már 2023 nyarán megkezdhetik a kibányászást, környezetvédők azonban arra figyelmeztetnek, hogy mindez „visszafordíthatatlan károkat” okozna a helyi ökoszisztémákban, írja a Guardian.

A ritkaföldfémeket tartalmazó gumók 4000 méter mélyen vannak a Csendes-óceán Hawaii és Mexikó között elterülő részén. Az ENSZ már engedélyt adott a vállalatoknak a terület feltárására, de a teljes körű bányászat még nem kezdődött meg. A vállalatok arra számítanak, hogy 2023-ban kezdődhet meg a kitermelés.

Egy jogi szakértő a Guardiannak elmondta, a nagy bankok előszeretettel fektetnek be mélytengeri bányászati projektekbe, mivel azzal számolnak, hogy az elektromos autók akkumulátoraihoz szükséges lítium és kobalt ára tovább fog emelkedni. „Ahhoz, hogy annyi [elektromos] autót tudjunk gyártani, amennyire kereslet lesz, sokkal több ilyen fémre lesz szükségünk” – fogalmazott.

„Ez a pusztító új iparág egy olyan ökoszisztémát akar feldúlni, amelyet még csak most kezdünk megérteni. [Céljuk] a gyors profitszerzés, miközben óceánjaink és a tőlük függő emberek milliárdjai viselik a költségeket.” – mondta a Guardiannek Louisa Casson, a Greenpeace munkatársa.

Hozzátette: „Ennek a születőben lévő iparágnak még azelőtt véget kellene vetni, hogy egyáltalán elkezdődne. Át kell térnünk egy olyan modellre, amelyben a körforgásos gazdaság nagyobb hangsúlyt kap, és amelyben kevesebbet pazarolunk és többet használunk újra. Ahelyett, hogy a profit nevében megpróbáljuk elpusztítani bolygónk egyik utolsó nagy vadonját az óceánok mélyén”.

Egy tanulmány szerint a kutatók által megismert mélytengeri fajok 90 százaléka teljesen új a tudomány számára.

Több környezetvédelmi szervezet, köztük a WWF is a mélytengeri bányászat betiltását követelik. „Már léteznek alternatív megoldások - az innováció, az újrahasznosítás és a javítás anélkül is kielégítheti az iparágak nyersanyagigényét, hogy a tengerfeneket megnyitnánk a bányászat előtt” – mondta Jessica Battle, a WWF munkatársa. A kampányok hatására már több nagyvállalat, köztük a Microsoft, a Google, a Volvo, a BMW és a Samsung is vállalták, hogy nem használnak mélytengeri ásványi anyagokat termékeikben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk