Kétrétegű, okos kontaktlencse segíthet megelőzni a vakságot

Érzékeli a szemnyomást, igény szerint adagol gyógyszert és segíthet a zöldhályog kezelésében, ami a vakság második leggyakoribb oka világszerte.

Link másolása

A zöldhártya, azaz glaukóma kezelésére általában szemcseppeket, lézerterápiát vagy műtétet javasolnak az orvosok. Most a kínai kutatók egy csapata által kifejlesztett vezeték nélküli eszköz észleli és csökkenti a szemnyomás emelkedést, ami a zöldhályog egyik gyakori oka. Ez a betegség a vizuális információkat az agyba továbbító látóideg károsodását okozza, ami emberek millióinak okoz visszafordíthatatlan látásvesztést és vakságot – írja a ScienceAlert.

Az elektromos áramkörök és érzékelők kis, rugalmas, ívelt és ultravékony kontaktlencsékbe való beépítése azonban komoly mérnöki kihívást jelent.

Ahhoz ugyanis, hogy az ilyesmi működjön, elég érzékenynek kell lennie ahhoz, hogy észlelje a nyomásváltozásokat, és igény szerint pontos mennyiségű gyógyszert adjon ki anélkül, hogy akadályozná a látást és irritálná a szemet.

Cheng Yang, a Szun Jat-Sen Egyetem munkatársa és csapata azonban egy olyan prototípust készített el, amelybe több szenzort is beépítettek, hogy elkerüljék az esetleges szemirritációt.

Az eszközt a kevésbé gyakori akut zárt zugú glaukóma kezelésére tervezték, amely a szemen belüli folyadéknyomás hirtelen vagy fokozatos megnövekedésével fordulhat elő.

A kutatók a kétrétegű lencsét glaukóma elleni gyógyszerrel, brimonidinnel vonták be, és egy ultravékony hártyát tettek rá, ami egy szemnyomás változásait érzékelő elektromos áramkörhöz kapcsolódik.

Ha a szemnyomás eléri a magas kockázatú szintet, a vezeték nélküli rendszer brimonidint juttat a lencse alsó részéből a szaruhártyán keresztül a szembe.

A kétrétegű lencse kialakítása lehetővé tette egy olyan kompakt szerkezet kialakítását, ami nem akadályozza a viselők látását. Eddig azonban az eszközt csak sertések és élő nyulak szemén tesztelték, így további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy embereken is lehessen vele kísérletezni.

A kutatók szerint gyártási módszereik kompatibilisek a számítógépes áramköri lapok gyártásához jelenleg is használt nagyszabású és költséghatékony gyártási eljárásokkal, így szerencsére az eszköz viszonylag könnyen elkészíthető lesz, ha beindul a gyártási folyamat.

A zöldhályog korai felismerése és kezelése nagyon fontos, mert ez esetben lassítható, sőt akár meg is állítható a folyamat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk