FELFEDEZŐ

Lábfehérítő port és hajlakkot is kaphatnak a tappancsukra a kutyák a szépségversenyen

Connie, az Európa-bajnok schnauzer történetéből kiderül: kutyát versenyeztetni drága hobbi, de van, amiért az ebnek és a gazdinak is megéri.

Link másolása

Óriási közönséget vonzott az idén Budapesten tartott FCI European Dog Show nemzetközi kutyakiállítás (EDS), ahol szép számmal jelentek meg magyar és külföldi indulók is. De milyen ebek számítanak esélyesnek egy ilyen versenyen? Hogy zajlik a felkészülés, és mennyit számítanak az itt elnyert díjak? Szabó Tímeával és Kiss Milánnal beszélgettünk, az ő kutyájuk, Connie ugyanis Európa legjobb junior só-bors közép schnauzereként végzett a versenyen.

Ugatástól volt hangos a Hungexpo december 28 és 31 közt, a 2021-es EDS-en ugyanis szinte minden elképzelhető kutyafajta képviseltette magát. Egy dolog azonban közös volt az indulókban: mindannyian tenyésztőtől származó, fajtatiszta ebek.

„Minden fajtának megvannak a maga meghatározott sztenderdjei. Centire pontosan le van írva például, milyen az adott fajta ideális külleme és a jelleme, így például a közép schnazuereké is” - mondja Milán, aki barátnőjével, Timivel együtt a törpe schnauzer Saci, és a friss Európa-bajnok Connie büszke gazdája.

Az elvárt sztenderdek persze hosszú évtizedeken át, az adott fajtával párhuzamosan alakultak ki. Léteznek egyfelől történelmi kutyafajták, amelyek egy bizonyos tájegységhez köthetők. Másfelől vannak mesterséges fajták, amiket egy tenyésztési cél érdekében hoztak létre, így például a német juhászt vagy a dobermannt is. A sztenderdeket a Fédération Cynologique Internationale (FCI) tartja számon, amely jelenleg 360 különböző fajtát ismer el.

Megkülönböztetünk törpe, közép és óriás schnauzert. A délnémet eredetű fajtát házőrző, „mindenes” munkakutyaként tartották. Napjainkban is gyakran lát el őrző-védő, figyelmeztető funkciót. Rendkívül intelligens, a rendőrségnél mégsem alkalmazzák, mivel a hozzá legközelebbi személy(ek)hez kötődik, nem engedelmeskedik bárkinek. “Sacika, a törpe schnauzer például olyan cuki, hogy mindenki emelgeti, tutujgatja. Ez őt zavarja, mert a schnauzerek idegenekkel alapvetően bizalmatlanok” - mondja Timi. A közép schnauzer a törpével ellentétben igazi energiabomba, nem „kanapékutya”. Családjához végtelenül ragaszkodó, területét és gazdája értékeit bátran védi, emellett a ház körüli kártevőkkel szemben is hatékonyan veszi fel a harcot. A kezdeti bizalmatlanság ellenére valódi énje igazán sokoldalú. A család barátait kitörő örömmel fogadja, környezetét bohókás viselkedésével szórakoztatja, emellett mindig kész a gazdival közös programokra. Timi és Milán számára lényeges szempont volt, hogy a schnauzerek jól kezelik, ha több órára magukra hagyják őket a munka miatt, ráadásul nem is szőröznek a lakásban. A schnauzereket megismerhetjük a Facebook-csoportok találkozóin, és neten utánanézhetünk a tenyésztőknek is.

“Tenyésztőtől vásárolni nem olcsó mulatság: egy fajtatiszta közép schnauzer ára 1000 eurótól kezdődik a tenyésztőtől, és az adott kutya felmenőitől függően. Ezért cserébe viszont biztosak lehetünk benne, hogy a kutyánk külsőre és viselkedésre is az adott fajta jellegzetességeit hordozza majd. Hasonlóan fontos szempont az egészség is: a kutyáknak nincs TB-je, egy csípő diszplázia-műtétből való felépülés pedig akár egymillió forintba is kerülhet. Ha azonban egy kutya szüleit már leszűrték diszpláziára, minimális az esélye, hogy kialakuljon nála a betegség. Elméletben menhelyről is örökbe fogadhatjuk a világ legjobb fej, legegészségesebb kutyáját, de sajnos ebben sokszor rejlik kockázat. Előfordul, hogy az adott állattal rosszul bántak, mielőtt hozzánk került, ez pedig komoly viselkedési problémákhoz vezethet” - fűzi hozzá Milán.

A versenyeken tehát csak a megfelelő felmenővel ellátott ebek vonulhatnak fel a bírók előtt. De mi minden szükséges még ahhoz, hogy elkápráztassák őket?
Akár fogszabályzót is kaphatnak

A felkészülésben három fő szempont van. Ezek közül első a kutya anatómiája, ami természetesen adott.

“Nem baj, ha egy centivel magasabb a kelleténél, ha egyébként szuperjó arányai vannak. Ezért elsősorban a tenyésztő „felel”, aki a saját kenneljében azon dolgozik, hogy a sztenderdnek minél inkább megfelelő kutyák szülessenek. Connie egy Alarm Beskyd nevű cseh, míg Sacika egy Sempiternal Fame nevű magyar kennelből származik. Az idei budapesti EDS-en kiváló minőségű kutyák vettek részt, kiváló kennelekből” - mondja Timi.

Sok múlik azon is, hogy a meglévő adottságokat milyen köntösbe öltöztetik. Akárcsak egy topmodell esetében, a lényeg az előnyös vonások kiemelése, az előnytelenek elrejtése. Az úgynevezett „grooming” része a kozmetika, a szőr nyírása és fésülése, de létezik kutyasampon, kondicionáló, lábszőrfehérítő por és fogszabályzó is a foghibás kutyáknak. A kutyák kozmetikája legalább annyira összetett, mint egy emberi szépségverseny esetében, és itt is megtalálható számos praktika, amit egy-egy kutyakozmetikus, groomer ismer.

Végezetül figyelik az is, hogy az állat az elvárásoknak megfelelően mozogjon a ringben. Ezzel az úgynevezett felvezetők, másnéven handlerek foglalkoznak, akik természetesen külön munkadíjat számolnak fel, ha nem a kutya gazdája látja el a felvezetői feladatokat.

„Nem mindegy, hogy áll a kutya feje, farka. Olyan ez, mint amikor egy szépségkirálynő beáll pózolni. A handler feladata jól prezentálni a versenyzőjét, amire vannak különböző trükkök. A mi handlerünk (Póth Vivien, a fenti képen) például egy 10x10-es anyagdarabra tette Connie hátsó lábait. Így a kutya érezte, hogy más textúrán áll, a lábai fixálva maradtak és nem csúsztak meg. Előfordul az is, hogy hajlakkal fújják be a tappancsukat, nehogy elessenek a csúszós padlón” - mondja Timi.

Természetesen arra is figyelmet fordítanak, hogy a kutya milyen kedvvel lép a ringbe, és viselkedésében mennyire képviseli a fajta jellemzőit. A kiképzésben és a felkészítésben is egyre nagyobb szerepet kap a pozitív megerősítés, aminek eredményeként jó esetben vidáman, magabiztosan vonul fel a kutya a bíró előtt. Ebben a néhány percben összegződik a sok hónapos előkészítés eredménye.

Már a babakutyák is ott totyognak a ringben

A bíró civilben lehet tenyésztő, egyetemi tanár vagy állatorvos is, a lényeg, hogy vizsgát kell tennie a szerepkör ellátásához. A mostani Európa-bajnokságon még a közép schnauzer fajtán belül is külön bíró jutott a só-bors színváltozatára - ez a kutyák szürke-fehér bundájára utal.

„A sztenderdek adottak, azonban nehéz dolguk van a bíróknak. Ők döntik el, hogy a sok szép, előírásnak megfelelő állat közül melyik az adott versenyen a legszebb” - magyarázza Milán.

Az életkort illetően nincs diszkrimináció, az ebek képviseltethetik magukat a baba, kölyök, junior, felnőtt vagy épp veterán korosztályban is. Már a háromhónapos kiskutyák is részt vehetnek, sőt, tanácsos is részt venniük a versenyeken. Igaz, őket még nem díjazzák, csak minősítik.

„A kiskutyákat is gyakran elhozzák, hogy szokják ezt a közeget. Nagyon fontos a szocializáció: egy kutyust rengeteg inger ér egy ilyen csarnokban, ahol egyszerre minden kutya ugat. A babák persze még össze-vissza császkálnak, nem tudnak rendesen felvonulni a zsűri előtt, de éppen ettől zseniálisak és aranyosak” - teszi hozzá Timi.

Mint az eddigiekből is kitűnhet, a versenyeztetés igen költséges hobbi. Az egyes versenyeken nevezési díjat számolnak fel, ami - versenynaponként - 10-20 ezer forint közé eshet, és egy háromnapos rendezvény esetében már komoly megterhelést jelenthet a gazdi pénztárcájának. Ehhez társul az útiköltség, a szállás, ha szükséges, és természetesen a kozmetika, illetve a handler munkája is.

A versenyeztetés azonban igen megtérülő lehet, hiszen a bajnok kutyák leszármazottai jóval magasabb áron kelnek el: minél magasabb a helyezés, és minél rangosabb díjjal rendelkeznek a szülők, annál borsosabb lehet a jövendőbeli kölykök ára.

A nemzetközileg elismert cseh tenyésztőtől származó Connie (teljes nevén Confeti Alarm Beskyd) például világbajnokokat tudhat a felmenői közt, de még a testvérei is számos szép eredményt zsebeltek be az elmúlt évben. Saci (teljes nevén Pepper Sempiternal Fame), aki lelki segítőként minden versenyre elkíséri a legjobb barátnőjét, szintén bajnok felmenőktől származik.

„Vannak magyar és nemzetközi versenyek, Európa- és világbajnokság is. A közép schnauzer nem túl elterjedt fajta, és a pandémia miatt alacsonyabb volt a mostani résztvevők száma. Connie győzelme ezzel együtt is nagy szó, „emberre lefordítva” olyan, mintha például úszó EB-t nyert volna. Efölött már tulajdonképpen csak a világbajnokság van” - zárja Milán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
Garantáltan meghal valaki, ha felteszik a világ legszörnyűbb kérdését
Íme a borzasztó kérdés története, mely több mint 200 éve része a tengerészfolklórnak, és csak extrém helyzetben hangzik el. Kizárólag 18 éven felülieknek és erős idegzetűeknek!

Link másolása

A tengerészek „kényes kérdésként” hivatkoznak egy szörnyű forgatókönyvre, amely mindig valaki halálához vezet a hajó legénységének tagjai közül. Nem szeretnek róla beszélni, de a tengeren fennáll a veszélye, hogy bizony előfordul.

A világ legszörnyűbb kérdésének eredettörténete több mint 200 évvel korábbra, egészen 1820-ra nyúlik vissza. Ennek az évnek az őszén az Amerikai Egyesült Államok Massachusetts államához tartozó Nantucket szigetről indult útnak a The Essex bálnavadászhajó, melyet november 20-án bosszúból megtámadott és elsüllyesztett egy nagy ámbráscet.

A 20 túlélő három kis evezős csónakban lelt menedékre, de jól tudták, nincs elég élelmük és vizük ahhoz, hogy mindannyian életben maradjanak, amíg elérik a szárazföldet.

Két hétig hánykolódtak a tengeren a mentőcsónakokban, amikor elfogyott az étel és a friss víz, ezért a tengerészek tengervízzel öblítették ki a szájukat, és már kénytelenek voltak a saját vizeletüket inni. Két matróz meghalt, őket társaik a tengerbe temették. Majd Isaac Cole sem bírta tovább, akinek halála után a kétségbeesett tengerészek úgy döntöttek, hogy megeszik a holttestét. A korabeli jelentések szerint „elfogyasztották a máját és a veséjét, de alaposan megküzdöttek az inas hússal”.

Ám a túlélőknek hamarosan ismét élelemre volt szükségük, ezért kiválasztották maguk közül, hogy ki áldozza fel magát a többiekért – ezt a hátborzongató tengeri szokást azóta „kényes kérdésként” emlegetik.

A kegyetlen döntéshez az Essex naplójának egy üres oldalát kitépték és csíkokra osztották. Az egyik kicsit rövidebb lett, mint a többi, majd mindegyiket egy kalapba tették, és sorsot húztak. A 18 éves Owen Coffin, az Essex kapitányának, George Pollardnak az unokatestvére húzta a legrövidebbet.

Későbbi beszámolók szerint Pollard önként jelentkezett fiatal unokatestvére helyett, de Coffin nem fogadta el a kapitány önfeláldozását.

Ezután a hóhért is sorsolással választották ki, ő Charles Ramsdell lett, aki Coffin közeli barátja volt, és neki kellett lelőnie hajóstársát.

Lapozz a cikk folytatásához!



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
Videón, ahogy rongybabaként dobálnak egy hajót az orkák Gibraltárnál
Egyre gyakoribbak és súlyosabbak a gyilkos bálnák által elkövetett támadások a hajósok ellen.
Fotó: Efraimstochter / Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2023. június 05.


Link másolása

Elképesztő bálnatámadásról készített videót egy hajós Gibraltárnál: a 60 éves Iain Hamilton kapitány felvételein az látszik, ahogy vitorlását a hatalmas állatok úgy lökdösik, mint egy rongybabát. Hamilton szerint az állatok „összehangolt támadást” intéztek hajója ellen, de úgy véli, az orkák csak játszottak a kormánnyal, amivel akaratlanul is nagyon veszélyes szituációba keverték.

A kapitány a BBC Radio 4 csatornának így mesélte az esetet:

„20 mérföldre nyugatra vitorláztam Gibraltártól, észrevettem egy uszonyt, majd érzékeltem egy enyhe ütést, majd egy nagyon nagyot, körbenéztem, egy nagyon nagy bálna úszott ott, és megpróbálta megharapni a kormányt. Volt egy nagyobb és egy kisebb bálna is, és csak lökdösték és lökdösték a hajót, aztán egyiküknek sikerült leszednie az egyik kormányt, amiből kettő van a hajón.

Aztán elvesztettük a második kormányt is, így nem tudtuk kormányozni a hajót, a bálnák irányították azt úgy, hogy lökdöstek minket, mint egy rongybabát”.

Hamilton szerint egy nagyobb nőstény bálna vezethette a támadást, és négy fiatalabb orka csatlakozott a csónak üldözéséhez „szinte szinkronúszásszerűen”.

A gibraltári vizeken dolgozó spanyol Salvamento Maritimo szerint meredeken megemelkedett az orkák (más néven gyilkos bálnák vagy kardszárnyú delfinek) támadása a hajók ellen:

idén kevesebb mint fél év alatt már több mint kétszer annyi, összesen 24 vitorlást kellett a partra segítenie, mint tavaly egész évben.

A szakértők abban reménykednek, hogy a bálnák felszerelése GPS-jeladóval elejét veheti a hasonló támadásoknak, amik egyre veszélyesebbé kezdenek válni.

Hamilton kapitány szerint csak idő kérdése, hogy mikor válik annyira elterjedtté az orkatámadás, hogy a társaságok erre már nem lesznek hajlandóak biztosítást kötni. A kardszárnyú delfinek támadásai már most is annyira gyakoriak a spanyol partoknál, hogy tudósok vizsgálják az eseteket.

(Forrás: Daily Mail)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
Teljesen kiakadt a nő, mert nem hajlandó elhagyni az Airbnb-lakását az ideiglenes bérlője
Egy lakástulajdonos elment nyaralni, és úgy döntött, hogy kiadja a lakását ideiglenesen, azonban elég balul sült el a történet.

Link másolása

A Twitteren írta meg a sajátos történetét egy Airbnb-tulajdonos: a nő teljesen kiakadt, hogy a bérlője nem hajlandó elhagyni a lakást, pedig már a rendőrséget is bevonta az ügybe.

A 2RawTooReal nevű Twitter-felhasználó leírta, hogy amíg elment nyaralni, úgy döntött, hogy kiadja a lakását ideiglenesen: fel is adott egy hirdetés az erre szakosodott Airbnb oldalon, majd ki is adta az otthonát egy bérlőnek.

Miután visszatért a nyaralásából, a bérlő még mindig ott volt a lakásában, pedig már három napja el kellett volna mennie az ingatlanból.

Ezek után a tulaj felszólította, hogy hagyja el a lakását, mert nem szeretne ingyenélőkkel együtt lakni. Erre a bérlő csak annyit mondott, hogy ő nem megy sehova, hívja ki nyugodtan a rendőrséget.

A bérlő ráadásul rá is gyújtott a lakásban, erre még jobban felhúzta magát a tulaj.

A bejegyzés alatti kommentelők között volt, aki azt a tanácsot adta a pórul járt bérbeadónak, hogy egyszerűen riassza el az illegális lakót.

"Most jön az a rész, hogy lekapcsolod az áramot, elzárod a vizet, és kinyomod az internetet. Mintha az 1800-as években lennénk. Annyira kényelmetlenné kell tenni a lakást, hogy magától távozzon a bérlő"

- javasolt egy sajátos megoldást a hozzászóló.

Az ügy még valószínűleg nem ért véget, és valószínűleg a helyi rendőrség oldja majd meg a problémát.

(via Indy100.com)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
Összefogtak a szülők és az iskolák, hogy ne legyen a gyerekeknek okostelefonja a középiskoláig
„Okostelefon-mentességi kódexet” fogadtak el egy ír kisvárosban. Az egészségügyi miniszter az egész országra kiterjesztené a gyakorlatot.

Link másolása

Összefogtak az írországi Greystones városában élő szülök a helyi iskolákkal, és elfogadtak egy „okostelefon-mentességi kódexet”. Ennek értelmében a kezdeményezéshez csatlakozó szülők vállalják, hogy középiskolás korukig nem vesznek okostelefont a gyerekeknek.

A paktumot a szülők kezdeményezték a múlt hónapban, mert sokan tartanak attól, hogy az eszközök segítségével a kicsik túl korán szembesülnek az életkoruknak nem megfelelő tartalmakkal.

Reményeik szerint, ha az egész városban az iskolákkal közösen lépnek fel az ügyben, akkor egyik gyereknek sem kell magát „különcnek” éreznie, amiért neki nem lehet okostelefonja.

Az iskolák első körben felmérték a szülők igényeit, majd szerveztek egy gyűlést is, ahol a többség úgy döntött: az egész városra szükség van ahhoz, hogy a kezdeményezés sikeres legyen.

A kódex azonban nem kötelező érvényű. Ha egy szülő úgy dönt, továbbra is vehet okostelefont a gyerekének. Azonban a kezdeményezők azt remélik, hogy a többség példája jó hatással lesz, és idővel az válik normává, hogy a kisgyerekeknek nincs ilyen készülékük.

A városi iskolákban eddig is tiltották, vagy korlátozták a gyerekek okostelefon-használatát. Rachel Harper, a kezdeményezést vezető St. Patrick iskola igazgatója szerint azonban így is egyre fiatalabb korban kérték a gyerekek az okos eszközöket a szülőktől. Harper szerint azonban az egész városra kiterjedő szabály csökkenti az esélyét, hogy a diákoknak olyan társaik legyenek, akiknek van okostelefonjuk.

Ráadásul a szülők is könnyebb helyzetben vannak, hiszen így a gyerekek nem őket, hanem az iskolát hibáztatják, amiért nem kapják meg az áhított készüléket.

Az ügy felkeltette más írországi és nemzetközi szülői szervezetek, sőt a Greystones közelében élő ír egészségügyi miniszter figyelmét is. Stephen Donnelly azt is felvetette, hogy a gyakorlatot az egész országra is kiterjeszthetnék.

(Forrás: Telex, Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk