Ha fűnyíród van, a karbantartásról se feledkezz meg!

Megosztunk pár tippet, hogyan növelheted a gép élettartamát.

Link másolása

Aki fűnyíróval rendelkezik, annak a karbantartásra is figyelmet kell fordítania, ezáltal növelhetjük a gép élettartamát, illetve biztosíthatjuk a nyírás minőségét és a gyep egészségét. De erre még visszatérünk…

Gyakran hallani, hogy az elektromos és az akkumulátoros fűnyírók esetében semmilyen karbantartásra nincs szükség. Ez nem teljesen igaz. Noha a karbantartásuk tényleg egyszerűbb, mint a benzinmotoros gépek esetében, minden egyes fűnyíró időközönként karbantartást igényel!

A fűnyíró gépek fontos elemei a vágókések. A késeket és a késeknek otthont adó késházat mindig viszonylag tisztán kell tartanunk, vagyis időnként meg kell szabadítanunk azokat a fűből és földből összeállt masszától. Ehhez meg kell döntenünk magát a gépet, hogy hozzáférhessünk a késekhez. Fontos tudni, hogy a gépünk milyen irányba dönthető; az akkus és elektromos készülékek esetében nincs mitől tartani, de egy benzinmotoros gép esetében az üzemanyag visszafolyhat a porlasztóba, ami jobb esetben éktelen füstölést, rosszabb esetben meghibásodást okozhat.

A rendszeres tisztítás a fűnyíró gép állapotmegóvásának alapja. Ha csupán a „teleltetés” előtt szánunk néhány percet a késház tisztítására, akkor a felgyülemlett sárnak és szerves maradványnak adunk 6-8 hónapot, hogy rohassza a gépünket. Való igaz, hogy műanyag ház esetén rozsdától nem kell tartanunk, de a kések és a fém rögzítőelemek minden gép esetében rongálódhatnak.

A késeket időnként éleznünk kell. Habár léteznek úgynevezett önélező kések, amelyek valóban hasznos találmánynak bizonyulnak, a legtöbb fűnyíró nem rendelkezik ilyen megoldással. Tehát a késeket nagy valószínűséggel éleznünk kell… Az alapvető ajánlás szerint 6-10 használat után érdemes ezt megtenni, persze egy ilyen ajánlás nem veszi figyelembe, hogy mekkora területet nyírunk és milyen növénytakaróval van dolgunk. Az azonban biztos, ha a járdaszegélyen kicsorbítjuk a kések élét, azonnal éleznünk kell.

Fontos alapszabály, hogy életlen késsel nem nyírunk füvet! Lehet, hogy a szerintünk megfelelőnek titulált kés képes lesz levágni a füvet, de valójában nem vágni, hanem szaggatni fogja. A tépés miatt a fűszál felső része megsárgul, emiatt a gyep színe kevésbé lesz szép, ráadásul a zsenge szálak olyan mértékben károsodhatnak, hogy már soha nem fognak regenerálódni.

Bizonyos időnként az elektromos motorral rendelkező gépek belső tisztítását is el kell végeznünk, de bízzuk szakszervizre. Benzinmotoros gépek esetében picit több dolgunk lesz. Ne feledkezzünk meg a légszűrő rendszeres cseréjéről vagy tisztításáról. A papírból készült szűrőt ki kell dobnunk és újat tennünk a helyére, a szivacsváltozatot azonban szappanos vízben kimoshatjuk és teljes száradást követően újra használhatjuk.

A motor tisztításáról ezeknél a gépeknél is gondoskodnunk kell. Elsőként vegyük le a gyertyapipát, így nem áll fenn a véletlen indítás veszélye. Tisztítsuk meg a motort, illetve ellenőrizzük a gyertya épségét!

Arról se feledkezzünk meg, hogy a tartályban hagyott benzin a téli hónapok alatt állapotváltozáson megy keresztül! Ez egyszerűen annyit jelent, hogy egyes összetevők különválnak, majd indítást követően nagy mennyiségben a mikrofuratokba jutnak, szép kis tömítést okozva ezzel… Ezt persze megelőzhetjük, ha a szezon utolsó fűnyírását addig végezzük, amíg az utolsó csepp benzin is kiürül, és a gép lefullad.

Négyütemű motorok esetében az olaj nem a benzinbe keverve, hanem külön tartályba kerül. Természetesen a gépkönyvnek megfelelő típust kell használnunk. Figyeljünk arra, hogy az olajszint mindig a minimum és maximum érték között legyen! Új gép esetén a gyártói javaslatnak megfelelő időközönként cseréljük az olajat, a későbbiekben évente lesz szükség cserére – átlagos felhasználás esetén!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk