A tudósok úgy sejtik, hogy Costellónak, a polipnak rémálmai lehetnek – videó

Egy Costello nevű hím polip hirtelen felébredt álmából, elkezdett hadonászni a karjaival, és tintát lövellt ki. A tudósok szerint ez a viselkedés bizonyítja, hogy a polipoknak is vannak rémálmaik.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2023. június 06.


Link másolása

New York-i kutatók úgy hiszik, hogy véletlenül rögzítették, amint egy polip rémálmából riad föl. Ha a feltételezés igaz, az azt jelentené, hogy a polipok, hasonlóan az emberekhez, képesek komplex, életszerű álmok átélésére.

A felvételen, amelyet 24 órás kamerák rögzítettek a Rockefeller Egyetemen, először az látszik, ahogy Costello békésen szundít az akváriumában. A polipnak alvás közben változik a bőre színe, ami a kutatók szerint ugyancsak az álomtevékenység jele. A kutyákhoz hasonlóan, amik rángatóznak álmukban, lehetséges, hogy a polipok mozognak és változtatják színüket az átélt álom természetével összhangban. Costello későbbi viselkedése alapján pedig úgy tűnik, hogy az álom ebben az esetben nem volt túl kellemes.

A felvételeken négy olyan eset is látható, amikor Costello hirtelen magához tér az alvásból, és idegesen hadonászik a karjával. Kétszer tintát is kilövell, amit a polipok a ragadozók elleni védekezésre használnak.

„Úgy tűnt, mintha fájdalma volna, egy pillanatra úgy látszott, mintha szenvedne. Aztán megindult, mintha mi se történt volna, és folytatta a napját, ahogy szokta” – mondta Eric Ramos, aki részt vett a kutatásban.

Közös ős egy laposféreg

Ez a viselkedés hasonló a rémálomra, lidércnyomásra és más paraszomniás jelenségekre adott emberi reakcióra.

„A felvételek alapján feltételezhető, hogy a polipok is átélnek paraszomniás epizódokat, amelyekre felriadnak álmukból” – olvasható a tanulmányban.

Az biztos, hogy a polipok képesek intelligens cselekvésre, miután jól fejlett aggyal rendelkeznek. Bár az emberek és a fejlábúak utolsó közös őse egy laposféreg volt, ami körülbelül 750 millió évvel ezelőtt élt, ha a tanulmány állításai igaznak bizonyulnának, az azt jelenthetné, hogy a két fajnak egymástól függetlenül alakult ki ez a képessége, vagyis az álomnak valami lényeges célja van az intelligens élőlényeknél.

Filozofikus kérdés

Costello különös viselkedésére azonban más magyarázat is létezik. Robyn Crook San Francisco-i mikrobiológus inkább úgy látja, hogy Costello megijedt valamitől, és ez okozhatta nála a védekező viselkedést.

„Még ha álmodnak is a polipok, meglehet, hogy egészen máshogy álmodnak, mint az emberek. Ez nem egy könnyen megválaszolható kérdés. Inkább nagyon is filozofikus” – véli Crook.

Az is lehet, hogy a polip egyszerűen csak öregszik, és ilyenkor a teste a halálra való felkészülés jegyében elkezd leépülni.

Crook úgy látja, hogy a videón az állat mozgása sokkal inkább utal idegi leépülésre és a motoros kontroll elvesztésére, mint rémálomra. Costello valóban kimúlt, röviddel azután, hogy ezt a fura viselkedést produkálta.

Egy 2021-es tanulmányból az már kiderült, hogy a polipok alvása kétfázisos: „aktív” és „csendes” szakaszból áll, hasonlóan az emberekéhez.

(Forrás: ATI, Live Science)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk