10 rendellenesség, amitől másnak látod a világot
Akinetopszia
Az, aki akinetopsziában szenved, nem érzékeli a mozgást. Olyan, mintha egy filmből csak időnként jelenne meg egy-egy kocka.
Nem érzed a saját tested
Ian Waterman 19 éves korában csaknem teljesen elvesztette az érintés érzékelőképességét, valamint a propriocepcióját, vagyis azt a képességet,hogy tudod, hol vannak a testrészeid. Így azok a mozdulatok, amelyeket korábbi életében csaknem öntudatlanul végzett, jóformán lehetetlenné váltak.
A férfival az orvosok közölték, hogy valószínűleg soha többé nem fog tudni járni, egész életét kerekesszékben tölti. Waterman azonban kellően makacs volt. A testérzékelést a szemével helyettesítve, gondosan előkészítve minden mozdulatot, valamilyen szinten ismét megtanult mozogni. Bár mint mondja, a járása inkább afféle "irányítot esés".
Prozopagnózia
A nagyközönség akkor ismerhette meg ezt a problémát, amikor Brad Pitt egy 2013-as interjúban az Esquire-nek elmondta, hogy valószínűleg prozopragnóziában szenved. Ennek a rendellenességnek a lényege, hogy aki ebben szenved, nem képes felismerni az emberek arcát. Szerencsére más jellegzetességek segítségével, mint a hangjuk, öltözködési stílusuk, illatuk, fel tudják ismerni az embereket.
Capras-szindróma
A Capras-szindróma egy olyan zavar, mely során a páciens úgy érzi, hogy egy barátot, hitvest, szülőt, vagy más közeli családtagot egy ugyanolyan külsejű imposztor helyettesít. Bár képes felismerni az arcokat, nem képes érzelmeket társítani az ismerős archoz, ezért imposztornak tartja. További érdekesség, hogy sok beteg tisztában van, mennyire abszurd az egész, de mégis rendkívül nehéz számukra legyűrni a meggyőződést, hogy szélhámosok veszik körbe őket.
Urbach-Wiethe-kór
Jó lenne semmitől sem félni? Egy Urbach-Wiethe-kórban szenvedő beteg - nevezzük SM-nek - pontosan ezt élte át. A betegség következtében mindkét amigdalája eplusztult - sokak vélekedése szerint az amgidala az agy félelemközpontja. Az orvosai különböző szituációkban tesztelték, például elvitték egy kísértetházba és egy állatkereskedésbe kígyókat simogatni, mivel azt mondta, korábban utálta a kígyókat. Egyik esetben sem mutatta a legkisebb félelmet sem.
Klüver-Bucy szindróma
A Klüver-Bucy szindróma Kétoldali mediális-temporális lebeny eltávolításakor észlelt tünetegyüttes. Embereknél nagyon ritkán tapasztalt betegség. Az ebben szenvedő betegeknek társadalmilag nem elfogadott szexuális megnyilvánulásaik vannak (mindent megérintenek, megnyalnak), hiperszexuálisan viselkednek. Ugyancsak jellemző a sérült emberekre a memóriazavarok megléte, fokozott étvágy, illetve evési zavarok, mint például a bulimia nervosa. Érzelmi megnyilvánulásaik csekélyek, viselkedésükre hasonlóképp jellemző a passzivitás.
Guillain–Barré szindróma
Ha Guillain–Barré szindrómában szevedsz, a saját immunrendszered megtámadja a periferiális idegrendszeredet, amely a központi idegrendszer és a test között szállítja az információkat. Gyengeséget, zsibbadást okozhat, végső soron pedig akár bénulást is.
Rett-szindróma
A Rett-szindróma babákat érint, és csaknem kizárólag lányoknál fordul elő.Az ezzel születő babák körülbelül hat hónapos korukig látszólag normálisan fejlődnek. Azután fokozatosan elveszítik a képességüket, hogy kontrolálják azokat a izmokat, amelyek segítenek nekik mozogni, koordinálni és kommunikálni.
Szinesztézia
A szinesztézia olyan mentális jelenség, amelyben egyik érzékszerv által keltett benyomás automatikusan aktivál egy másik érzetet, tehát például a betűkhöz vagy számokhoz az ember akaratlanul is színeket társít.Vagy egy hang előhozhat egy ízt a szájban. Általában két érzet kapcsolódik, de néha előfordul három is. A görög eredetű szó eredeti jelentése "együtt érzékelés"