KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Így segíthetsz a Magyarországra érkező ukrán menekülteknek

Összefoglaló arról, mivel és hogyan tudod támogatni azokat, akik a háború miatt hagyták el Ukrajnát.

Link másolása

Rengeteg menekült érkezett már és érkezik mindennap folyamatosan a háború sújtotta Ukrajnából Magyarországra is, többnyire a határmenti településekre és a fővárosba. Sokan vonattal jönnek Budapestre, főleg a Nyugati pályaudvarra, ahol napi több ezer ember ellátását kellett megszervezni. Segélyszervezetek igyekeznek segíteni az érkezőket, de nekik is elkél a segítség. Bár szerencsére azt látjuk, hogy szép számmal akadnak olyanok, akik szívesen támogatják a menekülteket, nem mindenki tudja, mivel, hogyan lehet leginkább segíteni. Győri Krisztina, a Next9 kommunikációs ügynökség egyik vezetője egy Facebook-bejegyzésben foglalta össze az ezzel kapcsolatos tudnivalókat saját tapasztalatai és az önkéntesek tájékoztató alapján.

„Látjuk a háború borzalmas képeit, halljuk, hogy már kétmilliónyian menekülnek el otthonukból. Azt viszont szerintem még nagyon kevesen tudják és értik, hogy mindez mit jelent a valóságban – hogyan jönnek ma már szünet nélkül a menekültekkel tömött vonatok a Nyugati és a Keleti Pályaudvarra, ahol sokszáz lelkes segítő fogadja, irányítja, fuvarozza és szállásolja el az ide érkezőket.

Pedig hamarosan még a mostani hatalmas összefogásnál is több segítségre lesz szükség, mert egyre többen jönnek

(én a Nyugati pályaudvaron történtekről tudok naprakész információkat részben személyes tapasztalás, de sokkal inkább a napok óta éjjel-nappal ott segítő önkéntesek tájékoztatóiból).

Most már folyamatosan futnak be azok a vonatok, amellyel egyszerre akár ezer ember is érkezik. Fontos tudni, hogy egyelőre az ideérkezők túlnyomó többsége nem akar itt maradni, legfeljebb csak pár napig, aztán megy tovább különböző irányokba, országokba. A menekültek többségükben nők gyerekeikkel, valamint fiatal fiúk és lányok.

Szinte mind rémültek, kimerültek, sokan sokkos állapotban vannak, nem nagyon beszélnek angolul sem, így nem tudnak segítséget kérni. Bizalmatlanok is, ezért legtöbbször a segítőknek kell ajánlani a segítségüket.

Mostanra csodás információs anyagok készültek, amiket - mikor van nyomtatva elég – az érkezők kezébe adnak. Általában enni – inni kérnek először, ezért kell rengeteg - de tényleg rengeteg - szendvics, gyümölcs (alma, banán), fél literes ásványvíz, a gyerekeknek szívószálas üdítő ital.

Szinte mindenki rögtön internetet keres, van Wifi hálózat és a Kétfarkú Kutya Párt a Nyugati téri óra alatt klassz töltőállomást eszkábált sok hosszabbítóból és telefontöltőkből. A Westendben és az Aréna Plázában ingyen kapnak SIM kártyát – itt is több önkéntes segít a tolmácsolásban folyamatosan. Van rengeteg ruha – sokak állandó feladata a szortírozás, hogy gyorsan az érkezők kezébe adható legyen a megfelelő méretű ruhadarab.

A Nyugati parkolójában állnak buszok, amelyekben melegedni tudnak a szállásra vagy továbbutazásra váró menekültek, de valamiért ezt nem igazán használják ki még.

Vannak olyan buszok, amelyekkel a katasztrófavédelmisek vidéki munkásszállásokra viszik őket, de sokan a fővárosban keresnének inkább szállást. Bár ebben is rengeteg felajánlás jön (egyszerűen elképesztő az az összefogás és önzetlenség, ami árad a menekültek megsegítésére), de ebből is több kell. Ráadásul nagyon hideg éjszakák jönnek az előrejelzés szerint.

ÉS HOGY HOGYAN SEGÍTHETÜNK?

1. Pénzadományokkal

A segélyszervezetekhez eljuttatott pénzadományok talán a legnagyobb segítség most. Néhány szervezet elérhetősége:

Vöröskereszt

Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

Magyar Református Szeretetszolgálat

UNICEF

Baptista Szeretetszolgálat

2. Önkéntes segítőként

A Nyugatiban (és persze a Keletiben is) nagyon várnak még több segítőt – a nap 24 órájában. DE! Azt kérik, hogy aki menne, regisztráljon előtte valamelyik segélyszervezetnél önkéntesnek, mert ők tudják a leghatékonyabban szervezni, hogy mindig minden feladatra legyen ember!

Ha jól számoltam, jelenleg 3 szervezethez lehet jelentkezni, ha a Nyugatiban segítenél:

• Református Szeretetszolgálat (zöld ruhájukról felismerhetők)

Vöröskereszt (pirosak):

Migration Aid: önkéntesnek jelentkezés: info@migrationaid.org

• Fontos megemlíteni még a Bike Maffiát, akik hatalmas mennyiségben gyűjtenek élelmet, ruhát, tisztálkodószereket.

Aki először megy önkénteskedni, ITT sok hasznos infót talál, ami segít az eligazodásban.

3. Szállásfelajánlással

Általában néhány éjszakára van szükség egy-egy szállásra vagy szobára, aki akár kiadó lakásban, akár saját otthonában fogadna menekülteket, ITT TUD JELENTKEZNI. Természetesen szállodák, üres kollégiumok jelentkezését is várják.

4. Fuvarozással

Folyamatosan szükség van személyszállításra a pályaudvarról a szállásokra – aki ebben szeretne segíteni, ITT TUD JELENTKEZNI.

5. Tárgyi adományokkal

Figyelni kell arra, hogy a segélyszervezeteknek mire van éppen szüksége. A Reformátusok például ITT minden reggel megírják, hogy mi kell aznapra. Mást nem érdemes vinni, mert csak a helyet és az emberi erőforrást foglalja. (Általában csomagolt szendvicsek, kis kiszerelésű gyümölcslevek, takaró, hálózsák, bébiápoló szerek, fogkefe-fogkrém mindig kell).

Nagyon fontos, hogy mindenki annyit és úgy segítsen, amennyit elbír anyagilag és fizikailag – most nem sprintet kell teljesíteni, hanem ez beláthatatlan idejű hosszútávfutás lesz! Ui: emberségből hatalmasat teljesít az ország.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk