77 perc alatt elolvashatod a Harry Pottert
A Huffington Post egy hihetetlen alkalmazást mutat be, ami nemsokára megjelenik a Samsung Galaxy S5-re és a Samsung Gear 2 okosórára is. A segítségével 1000 szót olvashattok majd el egyetlen perc alatt.
A Harry Potter és a Bölcsek köve ezzel a sebességgel 77 percig tartana az elejétől a végéig.
Egy átlagos olvasó 220 szóval birkózik meg percenként. A bostoni szoftvercég, a Spritz azonban egészen új módszert használ. Nem mondatokat mutat meg, csak az egymást követő szavakat, maximum 13 karakter szélességben. Így sokkal gyorsabb az olvasás.
Ráadásul azt állítják, minden szónak létezik egy optimális "felismerési pontja", vagyis egy olyan része, ami alapján az agyunk azonnal felismeri a teljes szót.
A program piros színnel jelöli ezt a pontot, oda irányítva a szemünket, és lehetővé téve, hogy pillanatok alatt végbe menjen a felismerési folyamat.
Ezt a pontot minden szónál ugyanabban a pozícióban tünteti fel a program, vagyis a szem mozgatása nélkül, egyetlen helyre koncentrálva azonosítható az egymást követő szavak jelentése.
Ezzel a Spritz szerint rengeteg időt spórolunk, mert azt mondják, olvasásnál az idő 80%-át a szemgolyó mozgásának irányítása tölti ki, és az agyunk csak a maradék 20%-nyi időben foglalkozik a tartalom értelmezésével.
Mutatjuk ábrán, úgy érthetőbb:
VIDEÓ: így működik
Az egyszavas technológia különösen előnyös kisebb eszközökön, például mobilokon, okosórákon, a Google Glass-en vagy tableteken. Nincs többé görgetés, nagyítás vagy lapozás.
A Spritz szerint mindezt öt perc alatt megtanulhatja, pontosabban megszokhatja bárki, és a percenként feldolgozási sebesség könnyedén felugrik a korábbi duplájára, vagyis 500 szóra. A cél azonban ennél ambíciózusabb: 1000 szó percenként.
Olvass 250 szó/perc sebességgel:
Olvass 350 szó/perc sebességgel:
Olvass 500 szó/perc sebességgel:
A Spritz a szavakat nem ugyanazzal a sebességgel jeleníti meg. Azt gondolnánk, a hosszabb szavakat kellene tovább mutatni. De a Spritz szerint a szavakat az agy nem betűként dekódolja, hanem ismerős alakokat, formákat, formátumokat keres.
Szerintük épp ezért a rövidebb szavakat is tovább tart felismerni, mert kevésbé különböznek egymástól, így több ideig tart az agynak az azonosításuk.
A program emiatt a 4 és 7 karakter közé eső szavakat jeleníti meg a leggyorsabban, az ennél rövidebbeket vagy hosszabbakat pedig lassabban.
Azt is figyelembe veszik, hogy az agynak idő kell, amíg a szavakból mondatokat állít össze. Ez általában akkor történik, amikor a központozáshoz érünk, például egy mondat végi ponthoz. Ilyenkor az agy összeolvassa az ideiglenes memóriában eltárolt szavakat, és komplett mondatként értelmezi a jelentésüket. A Spritz algoritmusa épp ezért erre is hagy időt.
VIDEÓ: hosszabb szöveg profiknak, 600 szó/perc(!)
Mindez forradalmian változtathatja meg az olvasás módját, és az általunk jelenleg használt eszközöket is.
Még több infó angolul a Spritz blogján, KATT IDE
Ha tetszett, nyomj egy lájkot!