Kemenesi Gábor: A kémiai szúnyoggyérítés káros az ökoszisztémára és csupán 'tűzoltásra' való

A virológus évek óta bírálja a hazai szúnyoggyérítési gyakorlatot, el is mondta, mi a probléma vele.

Link másolása

A szúnyogok irtásáról írt bejegyzést Facebook-oldalán Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa, aki szerint a kémiai szúnyoggyérítés csupán "tűzoltásra" való, a szúnyogokkal pedig nem a csípéssel járó kellemetlenségek miatt kell leszámolni, hanem az általa terjesztett betegségek miatt, amikből egyre több vár ránk.

Facebook-bejegyzését a szakember engedélyével, változtatás nélkül közöljük:

"Jönnek a szúnyogok, mennek a rovarok

A hazai szúnyoggyérítési gyakorlatot nem véletlenül bírálom évek óta virológusként. Sokan tehetik fel a kérdést - mi közöm nekem ehhez? Egyszerű a válasz: a szúnyogok által terjesztett betegségek elleni első védvonal, magának a terjesztő élőlénynek a megfelelő kezelése - a szúnyogok számának csökkentése.

A probléma ott kezdődik, hogy elfelejtettük: a szúnyoggal nem a csípéssel járó kellemetlenség miatt kell leszámolni, hanem az általa terjesztett betegségek okán, melyekből sajnos egyre több vár ránk a jelenlegi trendek alapján. Történelmileg is ezért kezdtünk küzdeni ellenük. A jelenlegi, nem szelektív, DÖNTŐEN (98% arányban országos léptékre vetítve) kémiai alapon végzett gyérítés nem csupán káros az ökoszisztémára, de egyszerű kifejezéssel élve csupán tűzoltásra való. Nem célja a megelőzés (a csípőszúnyogok repülő=betegségeket terjesztő alakjainak megelőző kezelése), csupán a tűzoltás.

A mellékelt képek erről mesélnek, a szitakötős kép Pécsen készült a legutóbbi kémiai gyérítés után. Ez a hidegfront érkezésének napja volt, csak remélni tudom, hogy a szél nem fújta el a szert, például vizes élőhelyekhez, melyekre kifejezetten veszélyes. Itt javasolnám mindenkinek, ha ilyet tapasztalunk, jelezzük a Okf.Ugyfelszolgalat@katved.gov.hu e-mail címen. Szeles időben, esőben vagy ezt megelőzően tilos kezelést végezni.

A másik probléma és ezzel vissza is térünk a tudományos alapokhoz: az inváziós szúnyogok megjelenése. Az újonnan betelepülő szúnyogok, újonnan érkező betegségnek is megágyaznak és idővel képesek meghonosítani azokat. Számos példa ismert erre Európából is. Olaszország több Chikungunya vírus járványt is elszenvedett az elmúlt évtizedek során, és a Zika vírus egyre valószínűbb megjelenése sem kérdéses már.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk