Az esti fényekben még romantikusabb Eger belvárosa
A várfal, az őrtorony, a belváros szép épületei, de még a szobrok is másképp bukkanak elő a sötétségből, mint ahogy napközben megszoktuk őket.
Tartsatok velünk egy kis esti csavargásra Egerben!
A várfal, az őrtorony, a belváros szép épületei, de még a szobrok is másképp bukkanak elő a sötétségből, mint ahogy napközben megszoktuk őket.
Tartsatok velünk egy kis esti csavargásra Egerben!
Magyarország egyik legkülönlegesebb települése Noszvaj. A kiváló levegőjű község az Egri-Bükkalján bújik meg. Aki először jár itt, el sem tudja képzelni, hogy fér el ennyi minden egy faluban. A titok tán abban rejtőzik, hogy az itt élők imádják és ismerik is a lakhelyüket, és azon vannak, hogy ezt a szeretetet átadják a látogatóknak is.
Ezért is használták ki a covid-járvány bezártságának idejét, és egy új, jól áttekinthető honlapot hoztak létre, ahol a turisták minden fontos információt megtalálnak a látnivalóktól a szállásig, a gasztronómiától az aktív kikapcsolódásig.
A turizmus.noszvaj.hu kifejezetten a turisták keresési szokásaira épít és úgy tálalja a tartalmakat – mondta el Szabó Péter, polgármester. A megújítás nemcsak a designt, a látogatott tartalmak újraírását jelentette, hanem sok képpel és videóval is bővült a site. A legjelentősebb szolgáltatók listázásával könnyedén rátalálhatsz kedvenc éttermedre, lekvárosodra, vagy szálláshelyedre, annak elérhetőségeire.
Kedvcsinálónak pedig íme egy válogatás a látnivalókból:
A Farkaskő Művésztelep Noszvaj legizgalmasabb látványossága. Az egykori Betlehem utca, a Pocem régi barlanglakásaival ma a művészeti élet helyszíne.
Bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz róla:
A kastély 1774-1778 között épült a 25 hold kiterjedésű parkban, XVI. Lajos stílusában. A magyar barokk kastélyépítészet ékszerdoboza építészeti megoldásaiban igazi illuzionista. Az épületben új kastélytörténeti kiállítás látható. A vadregényes parkjában lévő építmények közül legnevezetesebb a déli sarokban lévő télikert 1810-ből és a hozzá tartozó francia őrség egykori épülete, ahol a pálmák, díszcserjék, virágok díszlettek egykor. A télikert mellett sziklába vájt kápolna is volt.
Az „eredeti” Síkfőkút régóta kedvelt kirándulóhely. A Kánya-patak, a festői erdők, a tavak, a Szent Imre-forrás és a turistaház vonzó célpont ma is. Noszvaj üdülőövezete egy igazi „zöld paradicsom”, tavakkal, hatalmas fákkal, játszótérrel, büfével, étteremmel. A kutatások is igazolták, hogy ez a terület az ország egyik legtisztább levegőjű települése.
Innen induló túraútvonalak Noszvaj környékén:
Forrástúra a sárga T jelölésen
Síkfőkút - Novaji kunyhó - Várhegy - Attila kút - Síkfőkút
Síkfőkút - Imány-tető - Kerek domb - Patkó hegy - Síkfőkút
Síkfőkút - Attila forrás - Várkút
Kerékpártúra a szomolyai kaptárkövekhez
A Gazdaház, a helyi tájház, a noszvaji közösségi élet lelke. Jeles napokon rendezvényeket tartanak családi programokkal, gasztro bemutatókkal, helyi termék és kézműves vásárokkal. A ház külső megjelenésében és belső berendezésében hű képet ad az 1800-as évek végének lakásviszonyairól, és a benne lakó jómódú, földműves családok életéről.
Ha páratlan kilátásban szeretnél gyönyörködni, akkor érdemes felmenni az Imány-tetőre, vagy ahogy régebben nevezték: Árpád-hegyre. A település központjában a 309 méter magas dombtető több irányból is megközelíthető. Fent áll a millecentenáriumi emlékmű az országzászlóval. A domboldal valóságos botanikai szentély, annyi szép vadvirág található itt, köztük több védett növényt is.
A Magtár Értéktár az 1780-as években magok tárolására épült fel. A feladatát még jóval a II. világháború után is ellátta. Szerepét tekintve a Magtár ma már étterem, vagy inkább fogadó, ahol az ételeket a legízletesebben és legegészségesebben készítik el. Ezen kívül néprajzi és ipar-, kultúrtörténeti üvegtár tekinthető meg az állandó kiállításon.
Noszvaj az Egri Borvidék része. Középkori iratok említették már a kiváló vörös bort termő dűlőit. Jellegzetes borai a vörösek közül a Kékfrankos, a Cabernet sauvignon, a Cabernet franc, a Merlot, a fehérek közül az Egri leányka, az Olaszrizling, a Chardonnay. Kedvelt és híres az Egri Bikavér, és az Egri Csillag. Érdemes megkóstolni a helyi rosékat is. A település pincesorai: Szomolyai- és Jókai úti, Kőporosi, Imányi, Emődi, Kis-Imányi és Mátyás-téri. A pincesorok szép sétaútvonalak is egyben.
A falu első templomának megmaradt faragott kövei a bizonyítékai annak, hogy a 13. század első felében már állt egy kisebb méretű, egyhajós, román stílusú, feltehetően torony nélküli építmény. Később többször is bővítették, szépítették a templomot, ám végül 1928-ban lebontották és helyette egy újat építettek. Az elbontott templom festett fakazettáit a miskolci Herman Ottó múzeumba szállították, majd 1962-ben Egerbe kerültek, ahol restaurálták őket. Jelenleg a Dobó István Vármúzeumban tekinthetők meg. Ezek a fakazetták a történelmi Magyarország egyik legkorábbi ilyen jellegű emlékei. 2001-ben Gelsei Sándor munkájának köszönhetően másolatok készültek az eredeti kazettákról, melyek a noszvaji református templomban lettek kiállítva.
A különleges szálláshelyek mellett kihagyhatatlan a helyi gasztronómia. Az éttermek, cukrászdák mellett sokan foglalkoznak házi finomságok készítésével. Lekvárokat, szörpöket, kolbászokat, gyógyfüves termékeket lehet kóstolni és persze vásárolni. Ezekről is bőséges tájékoztatás olvasható a noszvaji honlapon.
Az aktív pihenést keresőknek pedig jó szívvel ajánlják a Forrástúrát, a Meseutat, a Falusétát is. Hogy mi vár rád, ha nekivágsz a sétáknak, arról is találsz tudnivalókat az oldalon.
Bővebben ITT
A következő hetekben több érdekes rendezvény is lesz:
Márton-nap Noszvajon: November 13-án 10-16-ig a Patakparti Piactéren tartják a Márton-napi rendezvényt. Lesz gyerekprogram, kóstolhatsz finom libás ételeket, válogathatsz a vásári portékák között. Ízelítő a libás ételekből: libaraguleves, vasalt lángos libatepertővel, kelt sütemények, libazúzapörkölt házi tarhonyával, házi csalamádéval, lekváros bukta.
Noszvaji Értéktár helytörténeti előadássorozatot indít: szakértők, kutatók segítségével ismerheted meg a falu gazdag történelmét. Szó lesz „az illuzionista” De la Motte-kastélyról, a hagyományos mesterségekről Noszvajon, a református templom és kazettás famennyezete történetéről, és megismerheted a helyi jeles napokat és népszokásokat.
Eger közelében, Demjénben új turisztikai attrakcióval várják a tavaszt. 2021 nyarán készült el a település keleti erdős részén, a Bányabérc-kőbányában, a régi érseki kőbányák szikláin a 11 vasalt útvonal.
Márciusban kölcsönző is nyílik a pályák mellett, ahol a kezdő mászók védőeszközöket bérelhetnek, illetve túravezetést kérhetnek.
A pályákat a régi elhagyott riolittufa kőfejtőjében alakították ki. A bányáról az 1700-as évek elején történik először említés, alkotó kőzete miocén kori vulkáni eredetű riolittufa. Tulajdonosa az egri érsekség volt. Az itt bányászott kő igen jól faragható és ellenálló. A kitermelt követ útépítéshez, hídépítéshez, kútfalazatokhoz, sírkereszteknek, lépcsőnek, fedkőnek, oszlopokhoz használták és szobrászati felhasználásra is alkalmas kőként ismerték. A bánya kb. 80 éve nem működik.
A bánya előnye, hogy nem robbantással, hanem hasítással, repesztéssel történt a kőfejtés, tehát nincs szétrepedezve. Ezáltal a sima felületek alkalmasak voltak rá, hogy látványos és jól használható vasalt útrendszert építsenek ki rajta. Ennek köszönhető, hogy a terület már több éve a sziklamászók kedvence.
A kőfejtő 33 méter magas, függőleges vagy áthajló falfelület. A vasalt út rendszere úgy épül fel, hogy a sziklában 20 cm-től akár 1 méter mélységig műgyantával ragasztott tartóvasak találhatók, melyekhez bilincsekkel van a 16 mm átmérőjű, minősített acélsodronykötél hozzákötve. Ez adja az vázát, illetve az alapvonalát a via ferrata útvonalnak, melyre karabinerekkel tudnak rákapcsolódni a felhasználók. Az előrehaladást szintén a falba beépített lépővasak segítik, melyek kb. fél méter mélységig vannak a kőbe ragasztva.
Összesen 375 méter mászóút készült el a területen.
A terület a falu központjából keleti irányban a Bányaélen keresztül, egy hangulatos tanösvény
sétával érhető el. GPS koordinátái: 47.8327,20.338257. A via ferrata előtti Bánya-udvarban pihenőpadok, asztalok tűzrakóhelyek épületek néhány éve. A parkolás a faluban megoldható.
Bővebb információk ITT
Jelenleg Magyarországon 7 db via ferrata helyszín található:
A pályák használatához kötelező a szabványos egyéni védőfelszerelések viselése (beülő heveder, energiaelnyelő kantár, hegymászó sisak; Ajánlott: védőkesztyű, jól tapadó cipő).
Kezdők és bizonytalanok számára kötelező a képzett túravezetővel teljesíteni az útvonalat. A túravezető amellett, hogy biztonságban végigvezeti a résztvevőket az egyes szakaszokon, szükség esetén egy esetleges mentésben is hatékonyan részt tud venni. A túravezetést képzésben részt vett túravezetők látják el.
A vasalt utak mászása nem veszélytelen sport. A biztonsági szabályok betartása mellett is esetenként előfordulhat, hogy valakit sérülés ér, esetleg rosszul méri fel a képességeit és menet közben elfogy az ereje vagy pánikba esik. A via ferrata pályák használói nem állnak az üzemeltető felügyelete alatt, így az esetleges mentésről nekik és a helyszínen lévő társaiknak kell gondoskodniuk. Segítséget 112-es segélyhívó számon kérhetnek. Éppen ezért kiemelten javasoljuk, hogy az önálló mászók ne egyedül, hanem társakkal vagy kísérőkkel érkezzenek.
A vezetett túrák esetén a mentést a túravezető koordinálja, amely során vagy ő maga menti le a bajba jutott résztvevőt vagy intézkedik a speciális mentők kihívásáról és fogadásáról (112).
A tükröződés mindig hálás téma egy fotósnak. Hát még ha olyan szép városban játszhat el a fura, feje tetejére állított világgal, mint Eger. A belváros, a park, a régi házak remek témát adnak. Az eső utáni utcák, a patak vagy a tó víztükre mind-mind megannyi tükör, amibe érdemes belenézni. Kukkantsatok bele ti is:
Az adventi készülődés idején csillogó fények, csodálatos díszletek, remek programok és hamisítatlan karácsonyi hangulat vár minden egrit és Egerbe látogatót a meseszép barokk belvárosában.
Ünnepi fényárba öltözik a Dobó tér, a Gárdonyi tér, a Végvári vitézek tere és a Vár. Térzene, koncertek, forralt borok végeláthatatlan kínálata, hagyományos adventi ételek és italok, valamint színes programok a kicsiknek és a nagyoknak egyaránt. A teljesség igénye nélkül ez az, amit városunk az egrieknek és az Egerbe látogatóknak kínál az adventi időszakban, egészen az újév első hetéig.
Részletek ITT