Holddal jött a kisbolygó
Magyar idő szerint péntek este 11 óra előtt 1 perccel haladt el a Föld mellett az 1998 QE2 jelű kisbolygó, méghozzá nem is akárhogy, az aszteroidának ugyanis a radarképek tanulsága szerint saját holdja van!
Az elsőként tizenöt éve észlelt égitest körülbelül 2,7 kilométer átmérőjű, vagyis a legnagyobbak közé tartozik. Nagy szerencse, hogy nem volt túl közel, mert ha becsapódna, egy ekkora méretű aszteroida egész biztosan globális fajkihalást okozna. A legközelebbi ponton 15-ször olyan messze volt tőlünk, mint a Hold. Utána évszázadokig nem jön megint ilyen közel a Földhöz.
A NASA csütörtökön már radarképeket is közölt az akkor 6 millió kilométerre járó, nagyjából 38.088 km/h sebességgel haladó kisbolygóról. Így derült ki, hogy holdja van, mégpedig nem is olyan kicsi, 600 méteres átmérővel rendelkezik. Ez egyébként nem egyedülálló jelenség, a 200 méternél nagyobb, Föld-közeli aszteroidák 16 százaléka kettős vagy hármas rendszer.
Nézzétek az első képeket:
Fotó: NASA/JPL-Caltech
Kiderült, hogy az 1998 QE2 forgási ideje kevesebb mint 4 óra, és a napfénynek mindössze 6%-át veri vissza, vagyis feketébb a kőszénnél.
Az északi féltekéről június első napjaiban lehet majd észlelni optikai távcsövekkel is, de szabad szemmel sajnos nem láthatjátok.
Ha azonban közel ér, a hetven méteres Deep Space Network antenna összekapcsolódik majd a Puerto Ricóban működő, 305 méteres Arecibo Obszervatóriummal, és a tervek szerint 3,75 méteres felbontással készülnek majd képek az égitestről, amiken már az apró részletek is jól látszódnak majd. Ezeket mi is megmutatjuk.
VIDEÓ: egy angol nyelvű kisfilm a kisbolygóról, sok érdekességgel:
Ha várod a további képeket, nyomj egy lájkot!