Boldog szülinapot, Curiosity!
Egy éve érkezett meg a Marsra a Curiosity marsjáró. A szakemberek a „rettegés hét perce”-ként emlegették az űrszonda leszállásának utolsó szakaszát. A landolás számos hibalehetőséget rejtett, és olyan bonyolult művelet volt, amilyet még soha nem hajtottak végre.
A Curiosity az eddigi tudományos munka során már 36 ezer fotót készített és továbbított a NASA irányítóközpontjába. Számos kísérleten van túl és olyan tudományos megfigyeléseket végzett, melyek korszakosak lehetnek.
A marsjáró munkájáért hálából a szakemberek különös meglepetéssel kedveskedtek a ma egy éve Marsra érkezett szerkezetnek. Egy robot adta elő a Happy Birthday című dalt a magányos égi munkatársnak. A zenés hangokat a mérnökök bravúros módon oldották meg, a gépezet motorját pörgették különböző fordulatszámon, hogy dallamot csiholjanak ki belőle.
VIDEÓ: Nézzétek meg, hogyan kívántak boldog születésnapot
Munkája közben meglepő módon "felgyorsult" a Curiosity marsjáró. A vörös bolygón már egyvégtében 100,3 métert haladt előre a napokban a kutatórobot. Az élet jeleit kutatva korábbi egy nap alatt megtett csúcsteljesítménye 49 méter volt.
A viszonylag gyors haladást az tette lehetővé, hogy a jármű egy magaslatról indult, és kamerái pontos képet nyújtottak a körülötte levő sziklák méretéről, így a marsjárót irányító szakemberek biztosra mehettek. Egészen távolra lehet látni, ugyanakkor éppen a marsjáró útjába esett egy világosan nem kivehető terület, így inkább egy másik ösvényt kerestek a továbbhaladáshoz.
Az űrmisszió irányítói szerint a rover, amely Marsra érkezése óta kicsit több, mint egy kilométert (keddig összesen 1230 métert) araszolt előre, a következő hetekben egyre hosszabb és hosszabb utakat fog megtenni.
Az autó méretű Curiosity az 5,5 kilométer magasba nyúló Aeolis-hegy felé közelít. A hegy lábánál kijelölt célponttól most 8 kilométerre van az űrjármű. A szakemberek úgy vélik, egy évbe telhet, amíg a rover odaér. Nincs szoros menetrend, semmi sem sürgeti a tudósokat, ezért szeretnének minél több, a marsjáró útjába eső érdekes kőzetet megvizsgálni. A Curiosity csúcssebessége óránként 0,14 kilométer.
A marsjáró korábbi kőzetvizsgálatai már igazolták, hogy sok milliárd évvel ezelőtt megvoltak az élet feltételei a vörös bolygón.
VIDEÓ: nézzétek meg a leszállás "rettegés 7 percét"
Ha te is örülsz a marsjáró eddigi sikerének, nyomj egy lájot!