DUNAKANYAR
A Rovatból

Leonardo da Vinci egyik találmányát is beépítették az esztergomi reneszánsz vízgépbe, amely újra működik


Link másolása

Az 1960-as években már kutatásokat folytattak a hely történetéről, és az itt állt épületekről. Egy oklevélből azt tudták, hogy volt itt egy torony, de a feltárás derítette ki végül, hogy a 20. században lakóházként használt épület egy dzsámit rejt, míg mellette megtalálták a Veprech-torony falainak egy jó részét. A torony a Víziváros legkorábbi olyan épülete, amelyet név szerint is ismernek, IV. Béla király 1239-ben már említést tett róla, mint a vár határépületéről.

A dzsámiról és a környezetéről több leírás is fennmaradt, ezek leghíresebbje a török világutazó és útleíró Evlia Cselebi könyvében olvasható:

„…Özicseli Hádsi Ibrahim dzsámija, ólom tetejű, festett deszka mennyezetű, nagy térfogatú, tégla mináretes magas és új építésű, szép dzsámi”.

A dzsámi a törökök kivonulása után érseki magtár volt, majd a Petz-család vette meg és lakóházzá alakították. Az államosítás után munkásszálló is volt, aztán egy üzem része lett. Az 1998-ra már romossá vált házat a Rosenberg Hungária Kft. vette meg, vendégháznak. Ám a munkálatok során kiderült, hogy milyen kincset rejtenek a falak. Végül ők vállalták a feltárást és a helyreállítást is. Így bukkanhatott elő négy méter mélységből a régi út és a minaret alja is. A felújítás után 2007-ben adták át a dzsámit, amely látogatható, és kiállításoknak, rendezvényeknek is otthont ad.

Föld borította be a 800 éves múltú Veprech-tornyot, amelyben egy különleges vízgép működött

A kutatás közben folyt tovább, és így 2019 tavaszán adták át a Veprech-tornyot és a benne lévő vízgép-modellt. A 800 éves épület múltja még 1239 előttre nyúlik vissza, ám különleges funkcióját Vitéz János esztergomi érsek idején kapta meg. A szerkezet a 15. század végétől hajtotta a vizet a magasba, egészen 1683-ig. A mellette álló Malom-bástyát a török ellen – a víz védelmére - 1542-43-ban készítették, és a törökök a vár bevétele után, a 17. század elején építették mellé a dzsámit.

A torony a – valaha itt állt - késő római épület romjaira épült, és külön érdekessége volt, hogy egy bő vizű, 27-29 fokos forrás fakadt itt (még ma is megvan, de már elenyésző a hozama). A víz a középkorban egy malmot hajtott, amellyel gabonát őröltek. A 15. században az érsek úgy döntött, hogy a forrásvizet és a Dunából nyert vizet fel kell vinni a várba, hogy legyen elegendő ivóvíz és fürdővíz. A várban akkoriban ciszternákban gyűjtötték a vizet, és a sziklás talajban remény sem volt egy megfelelő ásott kút kialakítására. Ezért firenzei mestereket hozatott, hogy készítsenek neki egy vízemelő szerkezetet.

A kutatások igazolták, hogy a szerkezet alapjai da Vinci „labdás” vízemelőjének mintájára készültek. Leonardo elképzelése még nem lett volna működőképes, ezért azt továbbfejlesztették, és kiegészítették egy i.e. 3. századi feltaláló vízpumpájával,

így két részből álló vízemelőt alakítottak ki. A Dunáról érkező víz egy vízmedencébe került, ahonnan egy speciális, golyós rész továbbította felfelé a forrásvízzel együtt. Az emelő ezenkívül tisztította is a vizet, mert bár a Duna vize akkor még iható volt, de a tetején úszó szennyeződést a különleges víztovábbításnak köszönhetően nem pumpálta a csövekbe.

A rendszerben lévő nyomás szabályozására pedig egy „leeresztő” megoldás is kellett, az erre kitalált szelepből akkoriban elképesztő magasnak számító vízsugár lövellt ki. A terv végül tökéletesen működött, még arra is volt gondjuk, hogy a várban, a szökőkútban egyenletesen csobogjon a víz.

A látványos vízemelő annyira értékes lett a későbbiekben, hogy tulajdonlása eldöntötte a település sorsát is.

Szulejmán első támadása sikertelen volt, de utána egy áruló segítségével, és egy csellel be tudta venni a várat. Ehhez a torony melletti kapun küldte be pár emberét éjjel. Miután a várlakók szembesültek vele, hogy a víznyerési lehetőségük török kézre került, önként megadták magukat 1543. augusztus 9-én.

A felújított épületek látogathatók

A torony és a vízgép sorsa rendkívül érdekes. Hogy miképp maradtak fenn a falai, hogyan sikerült feltárni a régi épületeket, milyen érdekes események zajlottak körülöttük, ezekről is sokat megtudhatsz, ha ellátogatsz a dzsámihoz és a toronyhoz, és a vezető segítségével felfedezed a különleges szerkezet kalandos történetét.

A vízgépet az eredetihez hasonló formában építették újjá, és szivattyú segítségével működtetni is tudják. A tornyot és a szerkezetet is meg lehet nézni, de csak vezetéssel. Látogatás előtt érdemes tájékozódni a nyitva tartásról (legfrissebb információnk szerint télen is látható lesz), de a gépet csak meghatározott időpontban indítják el.

A dzsámin és a tornyon kívül felújították a várfalat, elkészült egy kis rózsakert is, egyik falán szőlőlugassal, és egy kávézót, valamint egy panorámás éttermet is kialakítottak mellette.

Bővebben ITT

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


DUNAKANYAR
A Rovatból
Ahol megőrizte korábbi szépségét a folyópart – íme a Dunakanyar rejtett kincse, Dunabogdány
Macskaköves utcácskái, hangulatos portái és vendégszerető lakói tökéletes célponttá teszik egy tavaszi kirándulás tervezésekor.

Link másolása

Dunabogdány egy kis település útban Budapest és Visegrád, Esztergom között. Sokan csak átutaznak rajta, esetleg megcsodálják minden évben a gondosan ápolt gólyafészket, megállnak a híres pékségnél, vagy a jobban informáltak megpihennek a romantikus Duna-parton.

Ám a faluban érdemes kicsit szétnézni, tenni egy kis kört a főúttól távolabb is. Íme pár fotó, ami megmutatja, mi vár rátok ezen a csendes településen:

A fotós, Milotai Richárd így ajánlja Dunabogdányt:

"Macskaköves utcácskái, hangulatos portái és vendégszerető lakói tökéletes célponttá teszik egy tavaszi kirándulás tervezésekor.

Habár a környék rengeteg látnivalót kínál, és így több túraútvonal kiindulópontja is lehet ez a bájos Duna-parti település, de mi most arra buzdítunk, hogy az első látogatáskor ne menjetek innen sehova. Tegyetek egy rövidke sétát a kálváriához, ahonnan már szép kilátásban lehet részetek, majd ballagjatok vissza a katolikus templom kertjébe, és pihenjetek meg valamelyik padon a lombos fák alatt".

És azt is ellenőrizhetitek, hogy a vadregényes folyópart valóban megőrizte korábbi szépségét. Egy régebbi cikkünk képei akár most is készülhettek volna:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
DUNAKANYAR
A 14 éves szentendrei természetfotós a városa legnagyobb fesztiválján mutatja be újra képeit
Farkas Kornél, 14 éves elhivatott vad- és természetfotós.

Link másolása

Augusztus utolsó hétvégéjén rendezik meg Szentendre legnagyobb fesztiválját, a Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva Fesztivál és Borkorzó eseményét, ahol a 14 éves Farkas Kornél, természetfotós, is bemutatja Felfedezhető csodák II. címmel fotókiállítását. A tárlat augusztus 26-tól, szeptember 26-ig közel egy hónapon keresztül látható a Dunaparti Művelődési Házban.

Farkas Kornél, 14 éves elhivatott vad- és természetfotós.

Két év után újra lenyűgöző kiállítás látható munkáiból Szentendre legnagyobb fesztiválján. Az első önálló tárlata 2020. november 7-én nyílt meg a Szentendrei P’Art moziban, nagy sikert aratott a látogatók körében. Két év alatt rengeteget fejlődött, változott látásmódja. Sokat tanult, tapasztalt. A képi világa jobban fókuszál az apró részletekre, pillanatokra. A tehetséges, ambiciózus fiatalember lencséjén keresztül szeretné jobban megmutatni a nagyközönségnek az állatok, a természet titkos világát, pillanatait.

„A nap első sugarai eltalálják arcomat, miközben ezerféle hangtól hangos az erdő. A virágzó vadvirágok illatával telített levegőt szippantom be, a gumicsizmámat harmatcseppek mossák és vállamon a fényképezőgéppel sétálok a végtelenbe, ahol őzek, nyulak, fácánok ugrálnak át előttem. Ezt az életérzést szeretném másoknak is megmutatni fotóim segítségével” – mondja a 14 éves fiú.

Bővebb információk ITT

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

DUNAKANYAR
A Rovatból
Relaxációs videó készült a Strázsa-hegyen hajladozó leánykökörcsinekről
A látvány nemcsak szép, de megnyugtató is. Érdemes élőben is felfedezni, de csak óvatosan!

Link másolása

Itt a tavasz, bár az időjárás néha mást mutat. A természet azonban már ébred, és kibújtak az első tavaszt köszöntő virágok is.

Sokan indulnak ilyenkor túrázni, ezért fontos, hogy a szép látványban csak gyönyörködjünk és óvjuk meg azt. Vigyázz te is hogy hová lépsz! Miközben arra biztatunk, hogy látogass el a Strázsa-hegyi tanösvényre, arra is kérünk, hogy tedd ezt felelősséggel.

A hegy lejtői különleges és ritka növénytársulások otthona, amelyet a tavaly felújított tanösvényt bejárva nagyszerű élmény megtekinteni.

Időről időre látni lehet, hogy néhányan a kijelölt útról letérnek és a hegy meredek részén rövidítik le az útjukat. Ezzel sajnos sok értékes növényt taposnak ki, tömörítik a földet és nem ritkán kisebb árkok is kialakulnak az általuk elindított talajerózió nyomán.

Ha ellátogatsz a Strázsa-hegyre, akkor nem csak az eléd táruló panorámában gyönyörködhetsz, hanem a tavasz első hírnökeiben is.

Relaxációs videó készült a hajladozó leánykökörcsinekről, hogy te is átélhesd ezt a gyönyörű látványt.

A videót szándékosan úgy készítették, hogy lelassíthass, elcsöndesedhess. Nincsenek benne kapkodó vágások, gyors mozgások és látványos áttűnési effektek. Azt javasolják, hogy ha elindítod a videót, akkor dőlj hátra, szívj egy mély levegőt és engedd, hogy a hangulata átjárjon. NÉZD ÉS LAZÍTS!

VIDEÓ: A Strázsa-hegyen

A Strázsa-hegy a Pilis és az egész nemzeti park nyugati peremén áll. A terület több mint száz évig katonai lőtérként funkcionált, ennek köszönhetően szinte érintetlenül megőrizte természeti értékeit.

Az 1200 méter hosszú, 1 óra alatt bejárható kör vonalvezetésű tanösvény szabadon látogatható, azonban a kiállítás és a kilátó torony megtekintésére a szakvezetett túrákon van lehetőség. Az ingyenesen letölthető Duna-Ipoly mobilapplikáció a hegy csúcsától a hegylábi tavakig mutatja be a terület legjellegzetesebb élőhelyeit. A Kis- Strázsa hegy tetején álló kilátó szakvezetett túrák alkalmával látogatható, máskor zárva van. A hegytetőről gyönyörű a panoráma.

A tanösvény a Kökörcsin Ház mellől indul, amely Esztergom-Kertváros mellett, a Dorogot elkerülő 117 sz. főút és a Suzuki út kereszteződésében áll.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

DUNAKANYAR
Fuss át a Duna alatt! – Újra megrendezik a Dunakanyarban a Duplakanyar Futóversenyt
A két országot érintő, három folyót átszelő szeptember 10-i sporteseményen a Duna felett és a Duna alatt is lehet futni.

Link másolása

Nincs még egy olyan futóverseny, amelynek során a Duna mellett, a Duna felett és a Duna alatt is lehet futni, ráadásul csodálatos, egyedi természeti környezetben.

A két országot érintő, három folyót - a Dunán kívül az Ipolyt és a Garamot - átszelő szeptember 10-i sporteseményen

tavaly 500-an vettek részt, idén ennek a létszámnak közel a kétszeresét várják.

A tavalyival szemben idén már három távon, 5, 12 és 62 km-en lehet indulni és 5 km-en sok gyermekre is számítanak. A rajt mindenkinek Nagymarosan lesz, a cél a két rövidebb távnak Visegrádon, a 62 km-é pedig Nagymarosan, de az útvonalakat úgy alakították ki, hogy a Duna-menti Regionális Vízmű közműalagútján minden versenyző átfuthat a Duna alatt.

Újdonság, hogy a célba érkezést követően az alagúton vissza is lehet sétálni a nagymarosi oldalra. A leghosszabb táv mezőnye érinti Szlovákiát, Esztergomnál tér vissza Magyarországra, majd a 11-es út mellett éri el Visegrádot.

A bemelegítést ezúttal is Katus Attila aerobik-világbajnok fogja tartani, aki a tavalyi verseny óta nagymarosi lakos lett, és ezúttal vállalta, hogy az 5 kilométeres távot maga is teljesíti.

Bővebb információk ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk