KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Túl a 900. szemeteszsákon - Párdy Bence, a Tisza megmentője

Négy hónapja csak szedi és szedi a szemetet, miután felmondott a munkahelyén. Egyre többen segítenek neki.

Link másolása

Párdy Bence nevét egy ország ismerte meg, amikor kiderült, hogy budapesti munkahelyét otthagyva minden idejét a Tisza megtisztításának szenteli. A folyón rengeteg a hulladék, aminek jelentős része Ukrajnából érkezett az áradásokkal, egy kisebbik hányada pedig hazai szemét.

Bence június közepén a PET kupán kezdte el a szemétgyűjtést, de a többiekkel ellentétben ő július elsején visszatért Tiszafüredre, hogy folytassa a munkát.

Már több mint négy hónapja járja a folyót. Egy csónakkal, kesztyűben, szemeteszsákkal felszerelkezve indul útnak reggelente. Szerinte ahhoz, amit csinál, más nem is kell.

"A PET kupás gyűjtésem óta már több mint 900 zsáknyi szemetet szedtem össze egyedül"

- mondta most a Szeretlek Magyarországnak.

Ez egyedülálló teljesítmény. És hogy miért vágott bele ebbe a nem mindennapi akcióba?

"Világszerte egyre nagyobb gondot jelent a műanyaghulladék helytelen kezelése, annak a feldolgozása. Köztudott, hogy az óceáni élővilágban mekkora pusztítást okoznak a hatalmas szemétszigetek. Emellett számos súlyos környezetkárosító folyamat van jelen a világban, ami mélyen megérintett. Azt éreztem, hogy valahogy szeretnék segíteni a probléma felszámolásában."Párdy Bence teljesítménye a maga nemében is elképesztő.

Elképesztő mennyiségű szemeteszsák sorakozik Bence szemétgyűjtésének a helyszínén.

Előtte-utána fotók:A Bence által kitakarított helyszín előtte / utána képe.

Bence azt meséli, a saját fogyasztási szokásai is átalakultak. "Egyre tudatosabb vagyok. Nylon zacskót, egyszer használatos poharat, evőeszközöket már nagyon rég nem használok, és egy ideje sikerült a PET palackos italokat és a pálmaolajat tartalmazó termékeket is teljes mértékben kiiktatni az életemből."

A PET kupa előtt már részt vett egy másik szervezett szemétgyűjtésben is a Margit-szigeten, ahol csikkeket szedett.

A Tiszán időnként csatlakoznak hozzá mások is egy-egy napra, ami szerinte nagy segítség. Azt még nem tudja, meddig marad, de arra tippel, hogy még jóideig folytatja a szemétgyűjtést.

"Persze, előfordul hogy néha elfáradok, ettől függetlenül a motivációm töretlen."

- fogalmaz.

A helyiek szívesen fogadták, a motorcsónakot is egyiküktől kapta kölcsön. "Eleinte sokak számára furcsa volt a döntésem, de most már egyre többen értik, hogy miért fontos, amit csinálok" - mondja.

"Remélem egyre több ember belátja, hogy a természet tisztelete és megóvása mindannyiunk közös érdeke!"

Bence önfeláldozó, alázatos tevékenysége másokat is inspirál. Nemrég számoltunk be arról, hogy egy miskolci fiatalember a Bükkben 100 zsáknyi szemetet szedett össze egyedül, mert már nem bírta tovább nézni a mocskot.

Hogyan lehet Bencét támogatni?

"A munkámat támogatni lehet, az alábbi számlaszámon: SBERBANK 14100000-31516949-01000005. Ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek a támogatásokat!"

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló Facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk