Megnéztük: borzasztó állapotba került az Erzsébet téri pázsit
Szomorú bejegyzést tett közzé a Facebokon Vitézy Dávid, a BKK korábbi vezetője.
"A néhány éve felújított Erzsébet tér - nulla karbantartás, kipusztult fű, por és a tér másik felén óriáskerék-építő betonkeverők. Megdöbbentő, hogy a város közepén nem zavar ez senkit"
- írja.
A Főkert vezérigazgatója, Szabó József a poszt alatt válaszolt.
Ez egy régi probléma! A park ezt a hatalmas terheltséget, taposást, rongálást, szemetelést nem bírja! A környező szórakozóhelyek miatt éjjel-nappal túlterhelt a gyep. Az öntözés lehetetlen, mert kirúgják, éjjelente ellopják a fűben ücsörögést, fetrengést csak akadályozó szórófejeket, csepegtetőcsöveket.
Információim szerint egy teljes funkció váltáson, a kitelepülő tömegrendezvények korlátozásával gondolkoznak a városházi- és a kerületi illetékesek, döntéshozók.
Addig marad a csak igen korlátozott "kertészeti fenntartás", a megmaradó zöldterület ápolása, takarítása és a folyamatos, szétdobált műanyagpohár, törött üveg és egyéb kommunális szemétszedés...
Így néz ki most az Erzsébet tér:
Vitézy Dávid bejegyzésére sokan reagáltak, köztük ismert emberek is. Bojár Iván András művészettörténész, művészeti szakíró például azt írja, a terület fenntartójának szerinte az Erzsébet téren található szórakozóhelyekkel kellene szerződnie a folyamatos karbantartásról.
Ugyanezt veti fel Bardóczi Sándor tájépítész is: "Az Akvárium, a Fröccsterasz, az óriákerék és a random bódés fesztiválok bevételének mennyi százaléka fordítódik itt vissza fenntartásra? Ki fölözi le itt a hasznot, és mit lát belőle a köz? Ezek itt a kérdések, a válasz pedig el van rejtve a fotóban. Havi egyszer újra kéne gyepszőnyegezni az egészet, és amekkora itt a bevétel, mindez aranyozott fűszálakkal is menne. Esetleg kicsit szerényebben kéne bebódézni a gyepet, és tovább tartana."
Az Erzsébet tér majdnem 20 ezer négyzetméteres terület fás, parkosított hely virágágyásokkal. Ugyanúgy közparkként funkcionál, mint a Liget, a Margitsziget vagy a Vérmező.
Egykori temető helyén alakult ki a pesti városfalon kívül. Új térnek, Új vásártérnek, Vásártérnek nevezték, 1858-tól hívják Erzsébet térnek. (1946-ban a Sztálin tér, 1953-ban az Engels tér nevet kapta; a rendszerváltozás után lett ismét Erzsébet.)
1854-ben kezdték parkosítani, fákat telepíteni a térre, a XIX. század végén csinos kis porcelán táblákat kaptak a fák.
Erzsébet tér, a Kioszk épülete. A felvétel 1890 után készült. Forrás: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.101
Itt állt annak idején a később tűzben elpusztult német színház, a Kioszk épülete, amelyet átépítettek, Nemzeti Szalonként használtak, majd 1962-ben a háborús károkra hivatkozva lebontottak. Ide helyezték át a Kálvin térről a gyönyörű Danubius-kutat.
Az Erzsébet tér 1909-ben. Balra Veress Pálné szobra (Kiss György, 1906), a háttérben jobbra a Nemzeti Szalon látható. Forrás: Fortepan
A Danubius-kút 1959-ben, amikor még állt a Nemzeti Szalon épülete (a kút mögött látjátok). Forrás: Fortepan
Az 1940-es évek végén a térre húzták fel a Volán központi autóbusz-pályaudvarát - még az 1990-es években is innen indultak nemzetközi járatok, például Olaszországba. A pályaudvart a Népligetbe helyezték át, az épületet felújították, és most a Design Terminálnak, illetve a TERMINAL étteremnek ad otthont.
Az Erzsébet tér 1937-ben - erre a helyre épült a buszpályaudvar. Forrás: Fortepan
A pályaudvar átadási ünnepsége 1949. szeptember 11-én. Forrás: Fortepan
A váró. Forrás: Fortepan
Az egykori buszpályaudvar épületét 2004-ben újították fel, az egész teret pedig 2006-ban.
A tér másik végében egyébként most épül a Sziget Eye:
Fotók: Mervai Márk
Ha érdekes volt a cikk, nyomj egy lájkot!