Ismét változik a Kossuth-tér: átépítik a legrondább épületet
A tér egyik sarkán álló MTESZ-székház igencsak kilóg a Kossuth-tér arculatából, sokak szerint ez a tér legrondább épülete. Ez pedig nem véletlen, mivel a tér többi részét egységes arculati terv alapján építették- derül ki Urbanista" target="_blank">az Urbanista posztjából. A Fővárosi Közmunkák Tanácsának az volt az elképzelése, hogy minden irányból "palotaszerű" épületek vegyék körbe a teret, amelyek többé-kevésbé egységes képet mutatnak. Így aztán megbízták Hültl Dezsőt, hogy tervezzen a déli oldalra egy egységes homlokzatot az ott található három telekre. (Amúgy az északit is ő tervezte.)
Ez meg is történt, bár a háromból csak kettő készült el, mert közbeszólt a háború. Végül 1972-ben húzták fel oda a ma MTESZ-székházként ismert épületet (a metró építése miatt csúszott ennyit a dolog). Az Országház felújítása, a Kossuth tér átépítése után az állami épületek rekonstrukciója következett (a Wellisch-palota ugye már kész, az Országház egykori gépházának tetejét, meg mostanában fogják megcsinálni). Már régóta lehetett tudni, hogy a sorban a következő az időközben szintén teljesen állami tulajdonba került MTESZ-székház lesz.
Az átépített Kossuth-tér - Fotók: Mervai Márk
Az MTESZ-székház - Fotó: Zubreczki Dávid / Urbanista
De hogy mit tegyenek vele, ez nem is olyan egyszerű kérdés. Az épületet ugyanis nem lehet lebontani, mert az rettentő sokba kerülne, amit tovább fokoznának az alatta lévő metróállomás átépítésének költségei. A meglévő épületre ráhúzni egy, a tér arculatához illeszkedő homlokzatot megintcsak a lehetetlenséggel határos. De az épület ebben a formájában sem maradhat fenn. A kérdés megválaszolására most nemzetközi ötletpályázatot írnak ki. Ez azt jelenti, hogy nem kész terveket várnak, és nem is csak építészek jelentkezhetnek rá.
"A Kiíró az épület homlokzatának, lefedésének szükségszerű átalakításával, (akár teljes) cseréjével az épületnek a korabeli szabályozásban megtestesülő városépítészeti elveket tiszteletben tartó, a mai építészeti elvekkel, anyaghasználattal, formanyelvvel összhangban álló, ugyanakkor időtálló, fenntartható, gazdaságosan üzemeltethető
új megjelenést kíván biztosítani, a megvalósult épület szerkezetéből adódó szükségszerű korlátok között, jó minőségű, tartós, esztétikus anyagok felhasználásával.
Jelen kiírás alapján a pályázók feladata az épület homlokzataira, lefedésére, tömegalakítására vonatkozó olyan építészeti ötletek, megoldási javaslatok kidolgozása, amelyek az épület áttervezését végző tervező felé kiadni kívánt tervezési programban a külső megjelenéssel kapcsolatos megrendelői szándék meghatározásának alapjául szolgálhatnak."
A pályaművek díjazására és megvételére bruttó 200 ezer euró áll rendelkezésre, a díj legnagyobb összege pedig 100 ezer euró lehet. Így akár neves külföldi tervezők pályázataira is lehet számítani.
Az összeállítás forrása az Urbanista, ahol további infókat és képeket is találtok az MTESZ-székház tervezett átépítésével kapcsolatban.
Ha neked is tetszene, hogy az épület szebb külsőt kapjon, nyomj egy lájkot!