Együtt tüntetett az ellenzék: demokráciát és kiszámítható jövőt követelnek 12 pontjukban

Több politikus, civil aktivista és diák is felszólalt a Szabad sajtó útján.

Link másolása

Az ellenzék közös tüntetést szervezett március 15-ére a Szabad sajtó útján, ahol számos fellépő szólalt fel vagy adott elő valamit a színpadon.

Az esemény a Himnusszal indult, majd Petőfi Sándor Kutyák dala című verse is elhangzott Fodor Tamás színművész előadásában.

Az első felszólaló Deák Dániel egyetemi tanár és civil aktivista volt, aki "Elmúlt 30 év" címmel tartott kisebb előadást március 15-ről. Arra hívta fel a figyelmet, hogy szükség van egy új társadalmi szerződésre, amihez bátor polgárok civil politizása kell.

Utána Molnár Péter slammer lépett színpadra, aki egyébként amellett, hogy Európa-bajnok a slam poetryben, egykori Fidesz-alapító tag is. A műfajt inkább a fiatalok kedvelik, így a főként idősekből álló tömeg kevésbé tudott a gyors szavalással azonosulni.

A következő felszólaló Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének pécsi ügyvivője volt, aki szerint a túlóratörvény lendületet adott a szakszervezetek feléledéséhez.

„Sztrájkot, bérharcot, eredményesen jelen pillanatban Magyarországon csak a versenyszférában lehet tartani”

- jelentette ki, hozzátéve, hogy a PDSZ folytatja a küzdelmet és valódi sztrájkra készülnek, május elsején pedig tüntetni akarnak.

Ezután Káposznyák István, A Szolidaritás Mozgalom elnöke következett, aki beszédében emlékezetett arra, hogy több nemzet küzdött egyszerre a magyar szabadságért, ami jelenleg veszélyben van, mert „azok, akik keresztény Magyarországról beszélnek, vallásos köntösbe bújva lopnak és hazudnak”. Szerinte 1848 üzenete az, hogy csak összefogással lehet az elnyomókat legyőzni.

"A Szolidaritás sosem adja fel, "küzdeni fogok a magyar szabadságért, a tisztességes közéletért, a törvény előtti egyenlőségért"

- mondta.

Fehér Tibor, a Város Mindenkié (AVM) aktivistája azt emelte ki beszédében, hogy jelenleg is lakhatási krízis van az országban, ami nemcsak a hajléktalanokat érinti. Kevés a szociális szolgáltatás, magasak az albérleti árak és kisgyermekes családokat lakoltatnak ki a tartozásaik miatt. Szerinte az "a minimum minimuma", hogy utóbbit az elhelyezés megoldása nélkül le lehessen megtenni. Ennek érdekében a Város Mindenkié egy újabb törvénymodósítást kezdeményez, amire választ várnak.

Utána Sipos Ferenc Norbert egyetemista lépett színpadra, aki a fiatalabb generációkat képviselte az eseményen a műsorvezető szerint. Szerinte viszont a fiatalokat elengedték, ezért ők már egy "elveszett generáció". Mint mondta, a kormányok eddig nem foglalkoztak eléggé a fiatalokkal, ezért most "a jövőnk egy kiló krumplit vagy egy fél disznót ér".

„Elegünk van abból, hogy a fiatalokat használják fel arra, hogy az elmúlt 30 év hibás politikáját dicsőítsék. Mi nem az elmúlt 30 évet építjük tovább, hanem változást követelünk"

- mondta, majd hozzátette, hogy "az elmúlt 30 évet elsöpörjük".

Ezután a diákok beolvasták a fiatalok és az ellenzék 12 pontját.

Ezek a következők:

1. Demokráciát és jogállamot!

2. Pártatlan közmédiát, a propagandamédia állami finanszírozásának beszüntetését!

3. Független ügyészséget és bíróságokat!

4. A közvagyon gondos és jogszerű kezelését, a korrupt közszereplők felelősségre vonását!

5. Igazságos közteherviselést, a szélsőséges jövedelmi különbségek felszámolását!

6. A tudomány, a kultúra, az oktatás szabadságát és támogatását, minőségi oktatást az egész országban!

7. Méltányos bérezést és munkakörülményeket, a munkavállalói jogok kiszélesítését és érvényesítését!

8. Széleskörű társadalmi egyeztetést az érintettekkel, valamint a szakmai, érdekvédelmi és civil szervezetekkel!

9. Színvonalas egészségügyi ellátást mindenkinek!

10. Létbiztonságot, lakhatást mindenkinek, és kiszámítható jövőt!

11. A klímaválsággal szembeni hatékony fellépést, természeti értékeink megőrzését és a környezetünk védelmét!

12. Nemzetünk és az Európai Unió értékei melletti kiállást!

Ezután Lakatos Béla roma közéleti személyiség mondott beszédet, aki hangsúlyozta, hogy "mi, cigány emberek mindig vállvetve harcoltunk a magyarsággal", pedig szerinte a romák minden háborúban "vérükkel váltották meg magyarságukat". Ezután

felszólított mindenkit, hogy ne nevezzenek egy cigányt se migránsnak.

Az első politikai felszólaló Márki-Zay Péter volt, aki visszaemlékezett arra, hogy „egy évvel ezelőtt Hódmezővásárhelyen a szeretet hatalma legyőzte a hatalom szeretetét”, majd felidézte azt is, hogy már 1948-ban is számos szellemi, politikai irányzat feszült egymásnak, mégis képesek voltak együtt a közös ügyért harcolni. Szerinte

az ország a tavaly áprilisi választás után elveszett, azonban hozzátette, hogy "de mára létrejött valami, amitől a hatalom retteg, a mostani színpadon valamennyi ellenzéki párt képviselője megjelenik, létrejött a nemzeti egység".

Bár Márki-Zay örül, hogy több városban és budapesti kerületben megállapodtak egymással az ellenzéki képviselők, mégis sajnálja, hogy az európai parlamenti választáson nem lesz közös ellenzéki lista. A voksolással kapcsolatban hangsúlyozta: "Mindenkinek el kell menni szavazni!"

Utána Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc felesége, a Demokratikus Koalíció EP-listavezetője szólalt fel a tüntetésen. Szerinte az ellenzéknek nem Orbán Viktor leváltása a célja, ez csak egy eszköz arra, hogy élhető Magyarországot hozzanak létre. Hangsúlyozta, hogy szerinte lázadni kell, "nem lehet alku az önkényuralommal": „Aki ma hazafi, az lázad a Fidesz kormánya ellen.”

A következő színpadra lépő Hadházy Ákos volt, aki arról beszélt, hogy "sok beszéd helyett sok munkára van szükség" ahhoz, hogy Magyarországon jólét és szabadság legyen. Szerinte

„szánalmas balf.szok vagyunk, ha hagyjuk, hogy igaztalanul gyalázzanak bennünket az adófizetők pénzéből.”

Utána Jakab Péter, a Jobbik szóvivője azzal kezdte beszédét, hogy március 15-e Orbán Viktor bukásának ünnepe". A politikus azt mondta, rossz híre van a miniszterelnöknek, mert

nemzeti egység születik, ugyanis most az ellenzéki pártok képviselő egy színpadra álltak. Szerinte bár nem mindenben ért egyet a többi felszólalóval, de a nemzetért össze kell fogniuk, mert "egy elmebeteg" foglyul ejtette.

Őt követte Turcsán Szabolcs, az LMP alapító tagja, aki beszédében azt emelte ki, hogy az ellenzéki pártoknak egymást erősítve kell növekedni, de a klímavédelem fontosságát is hangsúlyozta. Szerinte a kormány ellensége a zöld politikának, ezért

a Fideszt le kell váltatni, hogy fenntartható és élhető Magyarország születhessen.

Az LMP ennek érdekében döntött úgy, hogy szövetséget köt a többi ellenzéki párttal a Fidesz ellen.

Ezután Bősz Anett, a Liberálisok alapító tagja szólalt fel, aki szerint ma ugyanazokért ugyanazokért a célokért küzdünk, mint 1848-ban Petőfiék, mert nincs sajtószabadság, törvény előtti egyenlőség és felelős kormány.

"Követeljük a jogállamot, a jogegyenlőséget a demokráciát"

- mondta, majd hozzátette azt is, hogy az ünnepet és az országot is vissza kell venni a Fidesztől.

Az MSZP képviseletében Kálló Dániel mondott beszédet, aki először felsorolta a márciusi ifjakat, akik szerinte olyan "fiatalok, akik mertek politizálni, hiába volt veszélyes. Megtették magukért, a nemzetért és a jövőért". Szerinte a fiatalok ma nemcsak azért hagyják el Magyarországot, mert máshol jobb az oktatás vagy a munkalehetőséget, hanem mert "nem lelik honukat a hazában".

Bejelentette azt is, hogy 19 évesen, az MSZP színeiben, de párton kívüli tagként indul az európai parlamenti választáson - így ő lehet a valaha volt legfiatalabb EP-képviselőjelölt.

Utolsó előtti felszólalóként Donáth Anna, a Momentum alelnöke állt színpadra, aki azt emelte ki, hogy 1848-ban együtt mozdult Magyarország és Európa, és akkor mindenki együtt tudott cselekedni, mert voltak közös ügyeik és céljaik. Szerinte most is ezt kellene tennie a magyaroknak, akiket csak úgy lehet egységesen összekovácsolni, hogy meghatározzuk a közös értékeinket.

Végül Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője mondott beszédet. Hangsúlyozta, hogy amikor a márciusi ifjak a Nyugat felé tekintettek, nem lettek hazaárulók, mert tudták, hogy a magyarság megmaradását a friss, előremutató eszmék szolgálják, mint a szabadság és az egyenlőség.

Szerinte most is harcolni kell Magyarország függetlenségéért, hogy ne "egy Moszkvától függő, köpcös kis bábhelytartó" irányítása alatt éljünk.

A közös ellenzéki tüntetést élőben közvetítettük:

Szeretlek Magyarország

ÉLŐ: Közös ellenzéki tüntetés a Szabad sajtó útján

Szeretlek Magyarország

ÉLŐ: Közös ellenzéki tüntetés a Szabad sajtó útján


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
Egy 11 éves kisfiú szájába akarta tenni a nemi szervét az egyik iskolatársa Borsodban
Az áldozat az eset óta nem volt iskolában és az utcára sem mer kimenni. A támadó másokat is bántalmazott már korábban, most előzetesbe került.
Fotó: TV2 - szmo.hu
2023. június 05.


Link másolása

Egy buszmegállóban akarta megerőszakolni egyik 11 éves iskolatársát egy 14 éves fiú a Borsod megyei Ricsén - számolt be róla a Tények.

A fiúra többen is rátámadtak, egyikük a földre lökte, rátérdelt a mellkasára és megalázta azzal, hogy a szájába akarta tenni a nemi szervét. Az eset óta a 11 éves fiú nem volt iskolában és az utcára sem mer kimenni.

Édesanyja arról beszélt a Tényeknek, hogy a településen korábban is történt már ilyen, ugyanez a 14 éves fiú már másokat is bántalmazott, ezért büntetőeljárás van folyamatban ellene. A támadó szülei ráadásul megfenyegették őket Facebookon keresztül, miután a rendőrök letartóztatták az elkövetőt.

Majoros Tünde, a Miskolci Törvényszék szóvivője az eset kapcsán elmondta, hogy a bíróság egy hónapra elrendelte a támadó letartóztatását, miután fennáll a szökés és elrejtőzés veszélye, illetve tartani kell attól is, hogy befolyásolná a sértettet, ezzel veszélyeztetné a bizonyítást. Emellett

egy korábbi szexuális cselekmény miatt már folyik vele szemben egy büntetőeljárás,

amely a bűnismétlés lehetőségét is reálissá teszi.

Az előzetes letartóztatásról szóló végzés még nem végleges, mert fellebbezést nyújtottak be ellene.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
„Mindent elvettek tőlem, beleroppantam” – mondta az egykori Fidesz-közeli milliárdos
Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kér Töröcskei Istvánra és feleségére.

Link másolása

A gyanúsítottak kihallgatásával kezdődött a bizonyítási eljárás a Fővárosi Törvényszéken a Széchenyi Bank-perben - írja a Blikk.

Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kér Töröcskei Istvánra és feleségére, mivel számos gazdasági bűncselekménnyel vádolják a korábbi Fidesz-közeli üzletembert.

A lap beszámolója szerint a 73 éves Töröcskei kilenc év fegyházat kapott volna, ha már az előkészítő ülésen beismeri bűnösségét. De ezt nem tette meg, így akár 25 évet is kaphat.

Amikor a bíró a vagyoni helyzetéről kérdezte, azt mondta:

"Mindent elvettek tőlem (...) A pénzügyi csődbe magam is beleroppantam".

Nincs ingatlan a tulajdonában, nincs megtakarítása, de félmilliárd forint feletti tartozása van. A ház ahol él, a gyerekei nevén van.

A vallomásában azt mondta, hogy - noha ő próbálkozott - az állam nem volt érdekelt a Széchenyi Bank megmentésében. Szerinte “Az életemet tisztességesen éltem, a jövőben is tisztességesen fogom élni”.

Felesége, a másodrendű vádlott T. Zs. a védekezése egy részét sírva adta elő. Egyszer még a bíró meg is kérdezte, tartsanak-e rövid szünetet, de ezt az asszony nem kérte.

“A férjemmel mindig is tisztességesen éltünk, igyekeztünk a szabályok szerint vállalkozni. (...) Sem a bankból, sem a bank vállalkozásaiból családunk nem jutott vagyonhoz. Ellenkezőleg, gyakorlatilag tönkrementünk” - mondta el.

Szerinte “hiba volt a munkaszervezetet teljesen magára hagyni”, de bízott az ott dolgozó szakemberekben.

A milliárdos korábban résztulajdonosa volt a Hír TV-nek és a Magyar Nemzetnek, 2011-ben pedig a Államadósság-kezelő Központ vezérigazgatója is volt. Állítólag jó kapcsolata volt Simicska Lajossal is.

A bíróság hétfőn a 15 vádlottnak csak egy részét tudta meghallgatni. A többiek a következő tárgyalási napon, szeptemberben beszélhetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
Négy gyereke meggyilkolása miatt ítélték el, 20 év után most kegyelmet kapott „Ausztrália legdurvább női sorozatgyilkosa”
Kathleen Folbigget 40 év börtönre ítélték 2003-ban. Újabb vizsgálatok azonban igazolták ártatlanságát, így szabadon távozhatott.

Link másolása

20 év börtön után szabadon engedték az "Ausztrália legrosszabb női sorozatgyilkosának" nevezett nőt, miután Új-Dél-Wales állam kormányzója kegyelemben részesítette ártatlanságának igazolódása után.

Kathleen Folbigget 2003-ban börtönözték be négy gyermeke halála miatt, akik 1989 és 1999 között hunytak el.

Az első gyermek, Caleb mindössze 19 napig élt, a második Patrick pedig nyolc hónapos korában halt meg. A két évvel később született Sarah tíz hónapos volt, amikor elhunyt, míg a negyedik gyermeket, Laurát 18 hónapos korában érte a halál.

Folbigget végül 40 év börtönre ítélték a gyerekek meggyilkolása miatt 2003-ban. A nő végig tagadta bűnösségét és azt állította, hogy természetes okok miatt haltak meg a gyermekei.

Újonnan elvégzett vizsgálatok pedig végül őt igazolták: két gyermeke egy szívleállást okozó genetikai rendellenesség miatt halt meg, a harmadik pedig egy neurogén betegség miatt.

Michael Daley főügyész szerint ezek után kérdésessé vált az is, hogy a negyedik gyermek gyilkosság áldozatává vált volna, ezért arra kérte Margeret Beazley kormányzót, hogy adjon kegyelmet Folbiggnek, aki ezt a kérést teljesítette is, így azonnal távozhatott a nő a börtönből.

„20 éves megpróbáltatás volt ez számára. Jó egészséget kívánunk neki élete végéig"

- mondta a főügyész.

Egy 90 fős szakértői csapat korábban már szintén arra kérte levélben az ausztrál hatóságokat, hogy engedjék szabadon a nőt, miután az általuk elindított fellebbezést elutasították 2021-ben. Ebben ők is azzal érveltek, hogy valószínűleg genetikai rendellenességek okozták a gyerekek halálát.

(Forrás: Unilad)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
Egy kétéves kislány is meghalt a gép lezuhanásakor, amit F16-osok üldöztek
A gép Tennesseeből a New York-i Long Islandre tartott, fedélzetén a legnagyobb amerikai fegyverlobbi-szervezet elnökének lányával és unokájával.

Link másolása

Korábban írtunk róla, hogy négy ember meghalt, miután lezuhant egy kisrepülő az Egyesült Államokban, Virginia állam északnyugati részén. A gépet előtte F-16-os vadászrepülők kísérték, többek között Washington D.C. térségében is, mert a pilóta nem volt hajlandó reagálni a légügyi hatóságok felszólítására, és letért eredeti útvonaláról.

A legfrissebb információk szerint a legnagyobb amerikai fegyverlobbi-szervezet, az Országos Fegyverszövetség (NRA) elnöke, Barbara Rumpel is megerősítette a hírt, hogy az ő lánya és az unokája is a kisrepülőn utazott, ami lezuhant.

„Elvesztettem a lányom, az unokám, nincsenek szavak”

- mondta egy helyi lapnak Barbara Rumpel.

Hatalmas hangrobbanást hallottak a helyiek Virginia állam felett, amikor néhány amerikai vadászgép egy Cessna típusú magánrepülőgép elfogására indult.

Vasárnap délután végül Washington közelében lezuhant az a kisrepülő, amit az amerikai légierő vadászgépei próbálták meg elkapni, mert a Cessna letért az útvonaláról, a pilóta pedig nem reagált.

A hivatalos közlemény szerint az F-16-os gépek csak üldözték a Cessna 560 Citation V típusú gépet, de nem lőttek rá.

A New York Post cikke frissebb cikke szerint az F-16-osokat azután vetették be, hogy a Cessna magánrepülőgép berepült a főváros feletti korlátozott légtérbe, mielőtt lezuhant Virginia délnyugati részén.

A lap szerint a repülőn négy ember utazott, a gép Tennessee államból, Elisabethtownból a New York-i Long Island-be tartott, és amikor a Flight Aware repüléskövető weboldal szerint elérte New York környékét, közel 180 fokos fordulatot vett, és Virginia felé kezdett repülni.

„Úgy tűnt, hogy a Cessna robotpilótán repült” – mondta a Reutersnek egy névtelen forrás.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk