Biciklibarát toplistában Budapest
13 paraméter alapján pontoztak: infrastruktúrát, várostervezést, forgalomcsillapítást, politikát, társadalmi hozzáállást, de még a kerékpárkölcsönző-rendszereket is figyelték.
TOP20, több helyen holtversenyekkel. Zárójelben a két évvel ezelőtti helyezés:
1. Amsterdam (1)
2. Copenhagen (2)
3. Utrecht (új)
4. Seville (új)
4. Bordeaux (új)
5. Nantes (új)
5. Antwerp (új)
6. Eindhoven (új)
7. Malmö (új)
8. Berlin (5)
9. Dublin (9)
10. Tokyo (4)
11. Munich (6)
11. Montreal (8)
11. Nagoya (új)
12. Rio de Janeiro
13. Barcelona (3)
13. Budapest (10)
13. Paris (7)
14. Hamburg (13)
Első helyen ismét Amszterdam végzett, amin nem is csodálkozunk, hiszen egész Hollandiában hihetetlen nagy kultúrája van a városi kerékpározásnak. Budapestnek tehát még van hová fejlődnie, de az elmúlt években csak pozitív jeleket láttunk a fejlődésre.
S bár a Critical Mass utolsó felvonulását tartotta nem is olyan régen, a civil szervezetek kampányhadjáratai nem csillapodtak le. Ott van például a Cycle Chic biciklis mozgalom, amit most már félévente megrendeznek, hirdetve a divatos városi biciklizést.

Huszár Boglárka képe
A holland és dán városok után szorosan ott vannak a német és a japán városok, amiket a zsűri csak úgy nevez, hogy "a világ vezető biciklis nemzetei".
Nincs okunk viszont a panaszra, mert a zsűri szerint a magyar főváros biciklis kultúrája kiemelkedő, de még mindig hiányzik a politikai akarat, amivel meg lehetne változtatni Budapest közlekedési szokásait. Tudtátok, hogy most alakul a Bubi, az első ingyenes kerékpárkölcsönző-rendszer a fővárosban? A Copenhagenize szerint, ha jól építik ki a rendszert, akkor minden megváltozhat.
A Bubit 2014 tavaszától próbálhatjátok ki először. Ezeket a közbringákat a BKK fogja kihelyezni, először 75 helyszínen: a pesti oldalon a Nagykörúton és a Városligeten belül, Budán pedig Vízivárosban, valamint a dél-budai egyetemi negyedben és a Margitszigeten. Személyes regisztrációval és egyszeri díj befizetésével, vagy a terminálnál bankkártyás fizetéssel veheted majd igénybe az egyenkerékpárokat.
És mi a jó a Bubiban? Az első 30 perc ingyenes! Utána persze meredeken emelkedik a használati díjuk, de bringával 30 perc alatt a belvárosban elég sok helyre el tudsz majd jutni. A lopástól sem kell majd félned, mert úgy alakították ki ezeket a kerékpárokat, hogy más típusú kerékpárok alkatrészeivel nem kompatibilisek.
Lesz majd weboldala és mobilalkalmazása is a Bubinak, amin bármikor megnézheted, hogy az adott terminálokon hány szabad bicaj van még. Mi már nagyon várjuk, ti is? :)
Ha te is örülsz a jó eredménynek, nyomj egy lájkot!