A Belváros legrégebbi zöld szigete: a romantikus Károlyi-kert
1768-ban vette meg Barkóczy Ferenctől a palotát gróf Károlyi Antal. Az U-alakú, háromhomlokzatú, egyemeletes épület a nagyméretű kerttel együtt egyetlen óriási tömböt alkotott. Erről az időről több információnk is van a kertről. Az egyik, hogy amikor 1775 februárjában megáradt a Duna, Károlyi Antal az áradat elől menekülők előtt megnyitotta a palotát és annak kertet. A másik, hogy a Károlyi-család terveket kért a kert átalakítására, és ebben szerepelt fasor, díszkert és üvegház is. A parkot Janits György tervei alapján alakították ki, és állítólag Pest legszebb kertje volt.
Csak emlékeztetőül: a XVIII. században Pest több hasonló területe is újjászületett: a század végén jött létre az Orczy-kert, amit tulajdonosai, Orczy Lőrinc és Orczy László kezdtek angolparkká átalakíttatni, és a Városliget parkká alakítása is a század végén kezdődött.
A XIX. század második felében Kopál József volt a Károlyi-kert főépítésze, és ő olyan remekül nyúlt a területhez, hogy Vajda Viktor irodalomtörténész valóságos oázisnak nevezte „az épületcsoportok, a faltömegek, kémények, ház fedelek, csatornák és légszesz hálózatok közepette”.
A XX. század viharait és átalakulásait a kert története is tükrözte: Károlyi Mihály 1919-ben megnyitotta az emberek előtt, viszont a család anyagi helyzete miatt később eladták, 1929-ben a palota a kerttel együtt állami tulajdonba került, és olyan terv is felmerült, hogy a parkot építési telekként adják el és beépítik. A második világháború és az 1956-os forradalom alatt is károkat szenvedett el a kert, sőt, '56-ban temetkezési helynek is használták.
Az 1960-as években nyaranta szabadtéri koncerteket adtak a Károlyi-kertben, közparkként használták, bár akkor éppen nem mutatott ilyen romantikus képet, mint most.
Az utóbbi években, évtizedekben többször is megújult a kert, új szobrokat kapott: Lajtha László zeneszerzőnek és a park nyuszijának, Károlynak is emléket állítottak, 1998-ban pedig visszahelyezték Irányi Dániel szomorú nőalakkal díszített szobrát.
A Károlyi-kert népszerűségét tovább növelte, hogy a Magyar utcai bejáratánál található a Csendes terasza, amelyet 2014-ben Budapest egyik legszebb teraszává választottak.