BALATON

A Balaton inspirálta design termékeket készít egy fiatal magyar pár

Ha szeretitek a Balatont, a mesés színvilágait és még az ékszereket is, akkor imádni fogjátok a Balcsikék párosát, akik annyira rajonganak ezért a különleges tóért, hogy oda is költöztek. Így személyesebb élmények inspirálják a munkáikat.

Link másolása

Mi is az a PandArte blog? Bánhidi Dóra több mint három éve a fejébe vette, hogy minden olyan dolgot megismertet a világgal, ami kreatív ötletből született. "Blogomon rengeteg hazai tervezőről, innovatív ötletről, helyről és designról írok, mert ezzel szeretném inspirálni az embereket arra, hogy megtalálják önmaguk 'ajándékát', vagyis azt, hogy ők miben a legkreatívabbak" - írja Dóra.

Tuli-Berke Adrienn Tihana és Tuli Krisztián, két balatoni grafikus és a Balcsikék márka alapítói, tervezői. Teljesen odavannak a Balatonért és szeretnék dizájn márkájukkal másoknak is megmutatni mennyire különleges, sokoldalú és szerethető a Balcsi! Nem csak alkotótársként, hanem házaspárként is együttműködnek, így a Balcsikék egy igazi kis családi manufaktúra.

- Hogyan született meg a balatonos márka ötlete és MIÉRT?

- Mindketten a Balatonnál nőttünk fel, szinte lételemünk a tó, de az egyetem után Budapesten kezdtünk el dolgozni, ritkábban jutottunk haza és az évek alatt egyre jobban hiányzott már a Balcsi. Aztán két éve arra gondoltunk, hogy körbetekerjük és tüzetesebben bejárjuk ezt a környéket és nagyon meglepődtünk, hogy a nosztalgikus helyszínek mellett mennyire sok lenyűgöző új helyet is felfedeztünk. Persze teljesen elvarázsolt minket ismét a Balaton: a nevünket is ihlető színe és a vidék, ami körülveszi.

Sosem felejtjük el a pillanatot, amikor a biciklitúránk végén arról beszélgettünk, hogy mennyire inspiráló volt mindkettőnknek ez a kirándulás és ekkor jött az ötlet, hogy vágjunk bele egy olyan dizájnmárkába ami teljesen a Balatoné.

- Mikor indultatok?

- A kirándulás után egy évig csak tervezgettünk, készülődtünk, majd 2018-ban a nyár első napján indult el a Balcsikék. Kezdettől fogva

fontos volt számunkra, hogy minden termékünknél nagy hangsúlyt kapjanak az egyedi grafikáink és modern, friss szemlélettel, minél változatosabban ábrázoljuk a balatoni atmoszférát.

Ezért sokféle látványvilággal dolgozunk, nem ragaszkodunk egy-egy begyakorolt grafikai stílushoz, hanem hagyjuk, hogy jó erősen hassanak ránk az új impulzusok.

Az első nyáron főleg textil vonalon indultunk el: nőknek, férfiaknak és gyerekeknek is készített ruházattal és táskákkal, a nyár közepén pedig kihoztunk egy egészen más közönségnek szóló kollekciót: kisállatoknak terveztünk Balatonos kiegészítőket. Az év többi részében ismét új vizekre eveztünk: ékszereket kezdtük készíteni. A sokféle stílus mellett az anyaghasználattal is igyekszünk mindig újítani: az őszi minikollekciónál fával kombináltuk a modern hímzést, a télinél pedig kézzel festett és jégfóliával öntött ékszerek készültek, persze mind a Balatonhoz kötődve.

- A Balcsi környékén is laktok?

Igen, a márka alapítása előtt pár hónappal Keszthelyre költöztünk, a műhelyünk is itt van. Szerettünk volna ismét a Balaton partján élni és már itt készíteni a Balcsikék termékeket. Amellett, hogy sokkal jobban érezzük itt magunkat, az alkotáshoz is folyamatos inspirációt kapunk, gyakran a parton sétálva beszéljük át az új kollekciót és ötleteket, a helyi viszonteladókat és dizájn vásárokat is könnyebben elérjük innen.

- Mit jelent számotokra a Balcsi?

Ezernyi hangulatot és még több ötletet! Mindketten gyakorlatilag a strandon töltöttük gyerekkorunkban az összes nyarat, de persze a téli korcsolyázós vagy a tavaszi-őszi kirándulós időszakból is rengeteg emlékünk lett meghatározó inspiráció. Ezekhez csatlakoznak folyamatosan a friss élményeink és pont ezt a változatosságot szeretnénk megragadni és újszerűen megosztani azokkal, akik szintén odavannak a Balatonért.

- Miből áll az új Balcsikék kollekció?

Eddig is kiemelt szerepet kaptak a színek: az első évben tudatosan minden kollekciónkat a „balcsikék” árnyalatra, vagyis a Balaton jellegzetes kékes-zöldes színére építettük és egy-két kiegészítő színnel kombináltuk az aktuális évszak szerint.

Idén viszont fő inspirációnk a Balcsi sokszínűsége volt: csodálatos, hogy milyen sok árnyalatban tud pompázni és akár pillanatok alatt színt váltani. Nagyon szeretünk akár zenéket, illatokat vagy éppen színeket jó erősen kötni egy-egy hangulathoz – innét jött az ötlet, hogy az új kollekcióval mutassuk be a balatoni színek és hangulatok harmóniáját.

A tervezés során közel 50 ilyen szín & szó párost alkottunk meg a Balatonról, de a kollekciót már a kedvenc hét harmóniánkból készítettük. Sokat gondolkodtunk, hogy ékszerekkel vagy ruházattal jelenítsük meg az ötletünket, de úgy éreztük ez a koncepció jobban illik a finom, apróbb ékszerekhez. A tervezés alatt a másik fontos szempontunk az volt, hogy olyan ékszereket készítsünk, amivel bátran csobbanhatunk a Balcsiban! Ezért a medálok és minden fém alkotó elem is nemesacélból készül, így nem csak praktikusak a Balatonban, hanem szinte teljesen antiallergének is.

A stílusokat és anyagokat most is kevertük:

a bohém és retro „barátság karkötők” fazonját az elegáns és strapabíró nemesacéllal, Swarovski kristályokkal, ásványokkal és különleges gyöngyökkel.

Mind a hét szettünk a legapróbb részletekig eltérő és egyedi, hogy a hozzájuk kötődő hangulattal tökéletes harmóniában legyenek. Persze most sem maradhattak ki a grafikáink: kalligrafikus kártyákkal kapnak még nagyobb hangsúlyt a hangulat szavak és színek. Nagyon jó érzés látni, amikor az érdeklődők végignézik az ékszereket, elolvassák a hangulatokat és rátalálva a tökéletesen hozzájuk illőre sokszor tényleg azt mondják, ami végül a kollekció neve is lett: ez „Az én Balcsim”.

- Hol készülnek a termékek és kik készítik?

- Mi ketten tervezünk minden Balcsikék terméket és

nagyon fontosnak tartjuk, hogy itthon is készüljenek.

Ezért igyekszünk a lehető legtöbb alapanyagot itthonról beszerezni, csak magyar nyomdákkal dolgozunk együtt és egyre több vidéki kisvállalkozást vonunk be a gyártási folyamatokba. A pólóink és táskáink nagy részét például a veszprémi INDIGO Póló- és Textilnyomtató Műhelyben nyomták, a papíralapú kiegészítők pedig a Digitalpress nyomdában készültek. A kisállatoknak tervezett kollekciót az april&june magyar márka szuper tehetséges alkotójával, Kovácsovics Nikivel együtt készítettük.

„Az én Balcsim” kollekciónál is hazai szakemberekkel dolgozunk együtt: a nemesacél medálokat Bólyon a MeDáLia csapata készíti, családi vállalkozásuk az egyedi nemesacél termékekre specializálódott. A készítés során nagyrészt kézzel munkálják meg az anyagot, így lesz rendkívül fényesre csiszolt, nagyon tiszta körvonalú és egyedi minden darab. A vásárokon és a viszonteladó üzletekben fontos szerepe van a fából készült tálalóknak is, amit szintén egyedi terv alapján készített nekünk Somogyi Sándor asztalosmester, nagyon szeretjük a munkáit! Az alkotó elemekből végül minden egyes ékszerünket kézzel készíti el Adri, hatalmas odafigyeléssel és szeretettel a Balaton-parti kis műhelyünkben.

- Hol lehet megvásárolni a dolgokat?

Igyekszünk télen-nyáron minél több vásáron részt venni, hogy személyesen is találkozhassunk a vásárlóinkkal, ezt mindig hatalmas feltöltődésként éljük meg! Az aktuális dátumokról Instagram és Facebook oldalainkon találtok friss infókat.

Emellett egész évben aktív az online shopunk és a budapesti showroom: a Noborder szalon. Természetesen a Balaton-parton is megtaláltok minket: Tihanyban a Balatoni Buborék dizájn boltban, Balatonfüreden a Füredi Szappan Art Shopban, illetve keszthelyi műhelyünkben is szívesen fogadunk érdeklődőket és szeretnénk még több Balcsi-rajongóhoz eljutni, így ez a lista nagy örömünkre hamarosan bővülni fog.

Ha szeretnél megismerni még több fiatal, magyar designert, akik szuper dolgokat alkotnak, keresd a PandArte blogot a Facebookon és az Instagramon!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
Ilyen festői a Balaton 780 kilométer magasból
A látványos felvételt a Sentinel-2 műhold készítette, de más vidékeket is lefotózott.

Link másolása

Különösen látványos fotó készült a Balatonról, ráadásul igen magasról. A Sentinel-2 műhold 780.000 méter magasságban készítette a felvételt a magyar tengerről - vette észre a Sokszínű Vidék.

A képet az Európai Bizottság Védelmi Ipari és Űrügyi Főigazgatósága a Twitter-oldalán osztotta meg.

Hasonlóan szép képek készültek más vidékekről is, például a máltai Gozo szigetéről:

vagy Izlandról:

És az Etnáról is:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
Mi okozza a Balaton két legrejtélyesebb jelenségét?
A soha be nem fagyó foltok a jégpáncélban és a szél nélküli viharok évszázadok óta foglalkoztatják a tudósokat.
Forrás: Tó-retró blog, címkép: Fortepan/Nagy Zoltán - szmo.hu
2022. november 21.


Link másolása

A régi, balatoni nyarak illata Pálma gumimatraccal és bambival, a SZOT üdülők strandján... Ezt mind újraélheted vagy megismerheted a Tó-retro blog írásaiból.

Noha egy kötetnyi rejtélyt gyűjtöttem már össze a Balatonról, a két talán legismertebb és legtöbbünk által személyesen is megtapasztalt, különös jelenségről még egyetlen szót sem ejtettem. Nem nyomoztam még utána, hogy

mi okozza a szél nélküli viharokat és a soha be nem fagyó foltokat a tavon.

E két furcsaság nem kizárólag a különlegessége folytán érdemel figyelmet, hanem azért is, mert mindkettő kifejezetten veszélyes az emberek testi épségére vagy akár az életére is! Nézzük hát sorjában...

Soha be nem fagyó foltok

Már az 1800-as évek elején is felbukkant egy kifejezés, melyet a Balaton környékén élők biztosan ismernek, ez pedig a „heves” vagy „hevesek”. Ezek tulajdonképpen alattomos csapdák, melyek a tó befagyása után jelennek meg. Olyan foltokat jelölnek, melyek a legnagyobbra hízott jégtakaró esetén is fagymentesek maradnak vagy legfeljebb hártyavékony jég képződik rajtuk.

A heves név a balatoni horgászoknak köszönhető, akik meg voltak győződve róla, hogy a tó fenekén feltörő melegebb források okozzák ezt a jelenséget.

Ez bizonyos fokig logikusnak tűnő magyarázat, hiszen a magyar tenger környékén gyakorta találkozhatunk melegvízű forrásokkal. A tudomány azonban egészen az 1960-as évek elejéig nem adott érdemben választ arra, hogy mi okozza a hevesek kialakulását.

A balatoni jég kiváló forrása a szórakozásnak, de életveszélyes is lehet...Fotó: Fortepan/ Bojár Sándor

1964-ben a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet (VITUKI) a „A Balaton vízháztartási egyensúlya” részeként vizsgálta meg az állítólagos források kérdését, mivel a könnyűbúvárkodás ekkoriban vált széleskörben használt eszközévé a kutatásoknak. A vizsgálatokat azokra a területekre koncentrálták, ahol a heveseket a leggyakrabban figyelték meg, ám a tó mélyén ezeken a részeken ugyanúgy nem találtak forrásokat, mint a Balaton többi részén sem. Azonban mégis mutatkozott egy érdekes különbség!

Az érintett szakaszokon (Füred és Csopak környékén) a fenéken tölcsér alakú bemélyedések voltak. Ezekben vízmozgást nem, de felszínre törő buborékokat gyakran megfigyeltek. A feltörő gázból származó mintákat a tihanyi Biológiai intézetben vizsgálták meg, és arra jutottak, hogy a fenékből szén-dioxid emelkedik a felszínre.

Ez a gáz nem ismeretlen a tó kutatói előtt, hiszen az utóvulkanikus feltöréseket a szárazföldön is észlelték már, sőt a füredi savanyúvíz is ezeknek a folyamatoknak köszönheti a létét. A szén-dioxid jelenléte pedig könnyedén megmagyarázza nemcsak a hevesek létrejöttét, de azt is, hogy miért melegebb a víz felszíne a jelenségeknél, mint a környező, befagyott felületeken. A szénsavas víz környékén ugyanis leszáll a fagypont, és ez akadályozza, illetve késlelteti a felszín bizonyos helyein a befagyást, így a mélyebbről feltörő, a jégnél némileg melegebb víz érkezhet a felszínre. Van azonban egy másik jelenség, melynek okai között szintén feltűntek a tó fenekén feltörő vízforrások.

Vajon a széltelen viharok hátterében milyen folyamatok húzódhatnak meg?

Bár a hevesekről szóló feljegyzések régiek, a másik különlegesség dokumentációja még távolabbra nyúlik vissza az időben. A szél nélküli viharokat már az 1700-as években is feljegyezték. Aki gyakran fordul meg a tó környékén, az biztosan maga is találkozott már ezzel a jelenséggel.

Olyan időben jelentkezik, amikor az ég tiszta, szél pedig egyáltalán nem érzékelhető. A régiek által egyszerűen csak „vésznek” nevezett esemény ilyenkor bontakozik ki, tarajos hullámok képében melyek éppen úgy fodrozódnak, mint viharos időben, sőt nem egyszer a partot is elöntik. A jelenségre 1936-ig több magyarázatot is próbáltak adni.

Az első ilyet már meg is cáfoltuk, hiszen az 1800-as években a mélyben dolgozó forrásokkal magyarázták a „vészt”. Ebben az esetben azonban nem melegvízű áramlásokról beszéltek, hanem olyan csatornákról, melyen a tóval összeköttetésben lévő tenger(!) nyomja át a vizet. Ám ez korántsem a legvadabb elképzelés volt!

Akadtak ugyanis olyan tudósok, akik a közeli viharok delejének (elektromosságának) tulajdonították a víz felkorbácsolását. A harmadik elmélet (1910) pedig a víznyomást okolta a „vész” kialakulásáért.

Ebben az elképzelésben úgy okoskodtak, hogy a felül lévő víz súlya tolja ki maga alól az alsóbb rétegeket, melyek tarajos hullámok és villámáradások képében törnek rá a partra. Meglepő módon ez a magyarázat nem is állt olyan messze az igazságtól. A magfejtést – mint oly sok esetben – a Balaton egyik legnevesebb kutatója, Cholnoky Jenő adta meg, 1936-ban. Ő felhívta a figyelmet a tó egyik legfontosabb jellegzetességére, miszerint a magyar tenger mélység/terület aránya jelentősen különbözik a legtöbb természetes tóétól. A Balaton méretével összevethető tavak ugyanis általában több tíz, nemritkán száz méternél is mélyebbek. Ezzel szemben a mi kicsinyített tengerünk legmélyebb pontja, az ún. tihanyi kút csupán 11 méterrel fekszik a felszín alatt. Emiatt a tó távolabbi pontjain feltámadó nagyobb szél könnyedén okozhat „vészt” a közelünkben, miközben a légmozgásból semmit sem érzünk.

A szél egyszerűen kimozdítja a vizet a tó medréből és a szélirányba eső parton megemelkedik, a szél környezetében pedig lecsökken a vízszint. A nyugalmi helyzetből kimozdítást tudományos nyelven denivellációnak nevezzük, s ennek eredménye viharos felszín és a mini áradás. Ha a szél több vizet szállít a szél irányában, mint amennyi a víz mélyén visszaáramlani képes, akkor felduzzad a víz a szélnek kitett parton, mindaddig, amíg olyan erős lesz a denivelláció, hogy az ellenáramlás egyensúlyt tud tartani a szél szállításával.

Az elmélet igazolásaként Az 1930-as években a Balaton keleti és nyugati végén, Kenesén és Keszthelyen egyidejű vízszintméréseket végeztek egy különleges műszerrel. Az eredmények pedig bebizonyították, hogy a denivelláció áll az évszázados rejtély hátterében. Persze a „hevesek” és a „vészek” ettől nem kevésbé veszélyesek, de legalább az okok világossá váltak...

Ha a múlt században imádtál a Balatonnál nyaralni vagy szeretnéd tudni, hogyan nyaraltak a szüleid, neked írták a Tó-retró blogot. Ha pedig szeretnél visszaemlékezni a 70-es, 80-as évekre, és vannak fotóid, amiket szívesen megosztanál, csatlakozz a Retró Insta-csoporthoz!

Ha szívesen felidézed az előző korszak karácsonyait, szeretnéd tudni, hogy akkoriban a télapót vagy a Jézuskát várták a gyerekek, és milyen játékok kerültek a karácsonyfa alá vagy milyen szaloncukrokkal és égőkkel díszítettük fel a karácsonyfát, és mit viseltünk a jeles ünnepen, olvasd el a Tó-retró blog szerzőjének új könyvét! További részletek és megrendelés itt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Magyarország egyik legszebb adventi vásárával indít Balatonfüred legújabb kikötője
Magyarország egyik legszebb adventi vásárával indít Balatonfüred legújabb kikötője december 10-én.

Link másolása

Hagyományteremtő jelleggel rendezik meg 2022. december 10-én szombaton az I. Kékszalag PORT adventi vásárt Balatonfüreden, a Balaton idén átadott kikötőjében. Az ingyenes rendezvényen helyi és környékbeli kézművesek, gasztronómiai szolgáltatók mellett különböző, a vízi sportokhoz kapcsolódó aktivitásokkal, valamint jégvitorlás kiállítással is készülnek a szervezők.

Az ezüst vasárnap előtti szombaton ünnepi köntösbe öltözik Balatonfüred legújabb helyszíne, az idei évben megnyitott Kékszalag PORT kikötő és környéke. A létesítmény területén rendezik meg ugyanis az I. Kékszalag PORT adventi vásárt, melynek különlegessége, hogy a vízparton hangolódhatnak a várakozás ünnepére a látogatók. Holczhauser András a Kékszalag PORT-ot üzemeltető Balatonfüredi Vízisport és Szabadidőközpont ügyvezetője elmondta: a kikötő területe egész évben látogatható és mindenki számára nyitott.

„A Kékszalag PORT egy egész évben, mindenki számára látogatható komplexum. Fontosnak tartjuk, hogy Balatonfüred új közösségi területét még közelebb hozzuk a fürediekhez, valamint a térségbe látogatókhoz, minél többekkel megismertessük. Bár a vitorlázás első sorban nem téli sportág, de nálunk bárki, amíg be nem fagy a Balaton vízreszállhat, ugyanis a hajókat is a vízen tároljuk.”

Az I. Kékszalag PORT Adventi vásár ötlete onnan eredt, hogy szeretnék a kikötőt a klasszikus, tavaszi-nyári – őszi szezonon kívül is megtölteni élettel – fogalmazott a Magyar Vitorlás Akadémia ügyvezetője. Szépvölgyi István kifejtette elsősorban helyi és környékbeli kézműveseket, gasztronómiai kiállítókat hívtak a vásárra.

„Nagy örömömre szolgál, hogy megmozdultak a balatonfüredi, valamint a térségben lévő szolgáltatók és szinte azonnal igent mondtak a felkérésre, hogy jöjjenek el a vásárra. Ezzel a szombati nappal amellett, hogy szeretnénk bebizonyítani, hogy a Balaton nem vonult el téli álomra, össze szeretnénk hozni az egész éves Balaton szerelmeseit. És ha már mindez egy kikötőben zajlik, természetesen megjelennek a vízisportok, igaz a parton. A fiatalok átélhetik a vitorlázás örömét a vitorlásszimulátorunkon, bemutatjuk, hogy milyen kézzel hajtott eszközöknek ad otthont a Kékszalag PORT kajak-kenu pontja, valamint jégvitorlás-kiállítással is készülünk.”

A rendezvényen különböző kézműves termékek, kerámiák, karácsonyi díszek várják az érdeklődőket, de emellett süteményeket, édességeket, téli ételeket és a balatonfüredi borok mellett különleges téli italokat is kóstolhatnak a látogatók.

Az I. Kékszalag PORT Adventi vásárral egy időben Adventi Cool Túra néven tartják az idei évben induló Füred Winter Cup sorozat első rendezvényét, melynek résztvevői a tervek szerint látványos felvonulást tartanak majd feldíszített hajóikkal a Kékszalag PORT kikötőből indulva és oda visszaérkezve.

I. Kékszalag PORT adventi vásár

2022. december 10. 11:00-18:00 óráig

Helyszín: Kékszalag PORT (Balatonfüred, Anna sétány 7.)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Elhagyott kagylóhéjak, haragos hullámok, csendesülő természet, ilyen az ősz a Balatonnál
Az október is tartogat látnivalót a magyar tenger partján. Megmutatjuk.
Fotók: Matus László - szmo.hu
2022. október 29.


Link másolása

Csendes napok köszöntöttek Balatongyörökre. Ősszel a hangok is megváltoznak, a szél zúgása, a víz csobbanása, a madarak vijjogás, a távoli vonat kattogása keveredik a sátálók halk beszédével, vagy a part mentén kavicsot dobáló gyerekek kiabálásával. A magyar tenger színei is megváltoznak, a sápadt sárgák, a fakó zöldek és a rozsdaszín barnák veszik át az uralmat. Tarts velük egy partmenti andalgásra.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk